Answer: The answer is 25
Step-by-step explanation:
You multiply 5 times 5 and you get 25 or you could count 5 fingers 5 times
<span>24 cans costs £6
6/24 = 0.25 each can
5 * 0.25 = </span><span>£1.25
answer: </span>£1.25 for <span>5 cans</span>
Retail price is the price an item is selling for in store so I would say yes unless its on sale.
Answer:
90-66=24
Step-by-step explanation:
Answer: y > x, y > 2
The horizontal line goes through 2 on the y axis. This boundary line is represented by the equation y = 2, since every point on this line has a y coord of 2. The shading above it means that the inequality is y > 2. Every point in the shaded region of y > 2 has a y coord that is larger than 2.
The other inequality is y > x because we shade above the dashed boundary line y = x, which is that slanted dashed line.
Combining the two regions of y > 2 and y > x leads to what is shown.