Answer: 6 cents
Step-by-step explanation:
1 pound = 16 ounces
3 pounds = 48 ounces
2.88 ÷ 48 = 0.06
0.06 = 6 cents.
One ounce of bananas cost 6 cents.
Hope this helps!
Answer:
The answer is 0.25
Step-by-step explanation:
(1)we group like terms by subtracting 32.50 by 28.75
(2) we subtract 20 and 5 to give us a value of 15
(3)when we subtract 32.50 and 28.75 we get a value of 3.75
(4)so the equation will look like this 3.75t = 15
(5)we divide 3.75 we both the two equations
(6)With a correct calculation, Your answer should be t = 0.25
ednocrkdlwmqcw e9rbeuopgjkmr qoejffwkf ,rwfrwfjr nmwrfHELP ME iuehf[eoiffkjkmfeiufkwjmfwufuStep-by-step explanation:
Ryan bought 25 packs because 25 is equal to one-fourth.