1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
9

An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?​

Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
3 0
17.82 / 18 = .99

.99 per yard!
You might be interested in
I need help learning how to solve <br> -p-4p&gt;-10
Zepler [3.9K]

combine like terms: -5p > -10

divide by -5 on both sides: p > 2

4 0
3 years ago
The length of the base of a scalene triangle is 22 meters and the height is 14 meters. Find the area of the scalene triangle
Nezavi [6.7K]

Answer:

Area is 154 square meters

Step-by-step explanation:

Well lets think about this

If I take a rectangle and cut it into half diagonally I would get 2 triangles right?

So if I have 2 triangles of the same height and base I can make a rectangle

to find the area of a rectangle I do length times width

So lets take our scalene triangle and multiply our base with its width and then divide by 2

22*14 = 308

308/2 is 154

5 0
3 years ago
Quadrilateral ABCD has the following
a_sh-v [17]

Answer:

No because the angle of point C is NOT congruent to the angle of point A.

Step-by-step explanation:

A quadrilateral MUST be a parallelogram if it has both pairs of its opposite angles congruent.

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ME<br> Find the total surface area of the figure shown.
otez555 [7]

Answer:

I think it's C but I might be

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Hello<br>mere pyaare bhaiyo or bheno​
goldfiish [28.3K]

Cz I secretly enter this site

Non of my family knows

Cz they are over protective lol

Only a cousin know

That's why l can't pay to comment

It's sad life bro

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Profit is always calculated as revenue minus expenses. If a company's expenses were $10 million, write an equation that expresse
    9·1 answer
  • How do you solve this absolute value Q.2{5g+3π}=234
    13·2 answers
  • Work must be shown for this problem! The figure shown below is a rectangle. Make sure to solve for x and BD. Give both answers b
    13·2 answers
  • A system of linear equations is shown below where
    13·1 answer
  • Can y’all help me on this I just don’t understand it’s find su and m is the midpoint
    5·1 answer
  • HELp Help Help... fnljwbfjwopfowq
    10·1 answer
  • Please help fast . It’s a test
    9·1 answer
  • Please help #5 .....
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    7·2 answers
  • 1. Solve for x. Round to the nearest tenth. *
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!