1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
8

PLS HELP WITH QUESTION 5. I’m being timed

Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]3 years ago
6 0
X = 5

AE and congruent to EC
You might be interested in
There were 82 jerseys in the men’s department. The number of jerseys In the kids’ department was 24 times as much as the number
andrew11 [14]
Jerseys in mens department is 82

Jerseys in kids department is 24 times 82

24×82=1968
3 0
3 years ago
FIRST GETS BRAINIEST Write a story problem in which you would have to multiply 5 × (-1/3)
AveGali [126]

Answer:

5 students from Westville Elementary school re on a field trip. They come to a hot dog stand and no one has money. One student's parents has a tab at the hot dog stand. So the student, along with the four others, decide to order food and put it on the tab. Each hot dog is 1/3 of a dollar. They would like to know how much they are in debt.

5 times the negative (-1/3) for each hot dog.

-1 and 2/3 dollars

Glad I was able to help!!

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Christy drove 135 miles in 2.5 hours what was her average speed in miles per hour
vlada-n [284]
Her avarage speed in miles per hour is 54 
How i solved this was by 135/2.5 and i got 54
I hope this helps!
5 0
3 years ago
the point (2,3) is in the terminal side of an angle theta, in standard position. what are the values of sine, cosine, and tangen
suter [353]
(2,3) so x=2, y=3 and h=(2^2+3^2)^(1/2)=√13

sina=3/√13, cosa=2/√13, tana=3/2 Afterwards multiply sina and cosa by √13/√13 and get sina=(3√13)/13 and cosa=(2√13)/13
8 0
3 years ago
A machine made 3 1/2 pencils in 1/6 of a minute. It made at a rate of how many per minute?
andrew11 [14]

Answer:

21 per min

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve.Mo had some toys. He gave 6 away Now he has 6 toys .how many toys did Mo star with
    10·2 answers
  • Which tasks are performed by individuals in the Science and Math pathway? Select all that apply.
    8·2 answers
  • Help???????!!!!!!!??????
    10·1 answer
  • How many solutions does the equation 9x +3=9x + 5 have?
    10·2 answers
  • A special type of password consists of 3 different letters of the alphabet, and the two different numbers, where each letter and
    12·1 answer
  • One safe investment pays 10% per year and a more risky investment pays 18% per year. A women who has $138400 to invest would lik
    12·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Hhhhhhheeelllppppp asap
    15·1 answer
  • QUICK HELP HURRY MAKRIMG PIEPLE AS BRIANLDIT
    10·2 answers
  • The nth The nth term of a sequence is n-4 what is the tenth term
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!