1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
5

Negative 7 over 3, the whole multiplied by x minus 3 equals negative 52

Mathematics
1 answer:
Sliva [168]3 years ago
6 0

Answer:

21

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A vendor supplies 32 litres of milk to a hotel in the morning and 68 litres of milk in the evening. If the milk costs ` 45 per l
tekilochka [14]

Answer:

4500

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jose sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $4.70 and each small necklace sells for $3.80 How much will he earn f
Zolol [24]
He will have $13.5
Explanation:
I know I’m right, I hope you have a amazing day
7 0
3 years ago
Solve for x. -1/3(4x+2)=1/3(x+11)
sineoko [7]

Answer:

X= -13/5

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

6 0
3 years ago
Pls help will give brainliest!
arlik [135]
Answer: y=1x + 1

i used the coordinates (-1,0) and (3,4) to find the slope 4/4 or 1.
plugged in M and B using the coordinates and got
4=1•3+b
4=3+b
-3 -3
1=b
y=1x+1

hope this makes sense!!
5 0
2 years ago
Jean and Clint stack boxes at a warehouse. Jean stacks 50 boxes per hour. Clint stacks 60 boxes per hour. Which of the following
Valentin [98]
Represent the total number of boxes that both jean and clint stack in h hours,

total number of boxes=(50xh)+(60xh)
you want the total number of boxes for both of them together. so the amount they can stack times h or the hours. so if h=5 you would do 50x5 plus+ 60x5 which would give you 250 and 300. add the two you get 550 boxes for 5 hours total.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the difference between f(x) and y <br> (Quadratic Functions)
    15·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP! ALGEBRA TWO!!! C - H!!
    11·2 answers
  • shipping container is in the shape of a right rectangular prism with the length of 12 feet, width of 8.5 feet , and A height of
    6·1 answer
  • HELP ME ASAP PLEASE!!
    9·2 answers
  • How do I work it out step by step y^2+5y+6
    6·2 answers
  • Plzzzz help with atleast 1question❤️
    6·1 answer
  • Explanation needed
    13·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • A train leaves at 14.54 and arrives at its destination at 15.47. If the train travelled 66 km, what was it's average speed in km
    9·1 answer
  • Mrs Li's classroom is 34 feet wide and 42 feet long. Objects in classroom Mrs. Li's Desk, Fish Tank, Math Center, or Reading Cen
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!