1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
9

Please helpppp

Mathematics
1 answer:
tino4ka555 [31]3 years ago
4 0

Answer:

Resultant is 50 mi/hr in the north east direction

Step-by-step explanation:

Plane is traveling north east at 150 mi/hr.

Now a wind is blowing from the south west at 100 mi/hr.

Now, north east and south west are directly opposite directions and such the angle between the resultant speed of the plane in flight and the wind will be;

150 - 100 = 50 mi/hr

Since the north east speed is greater than the south east speed, then the direction will be north east.

Thus, resultant is 50 mi/hr in the north east direction

You might be interested in
Two families are sharing the cost of vacation home for one week. The cost to rent the home is $3,513 plus a $351.30 deposit. Wha
Natali [406]

The answer is $1932.15

3,513+351.30=3864.30

3864.30÷2=1932.15

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply. Write the answer in simplest form.<br> 1/2 x 3/5 x 4/9
dexar [7]

Answer:

4/75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which statement about the equation is true?
Papessa [141]
The equation has no solution
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor completely.
Marta_Voda [28]
<span>x^2 - 3x - 28 = </span><span>(x - 7)(x + 4)

answer
first one
</span><span>(x - 7)(x + 4)
</span>
hope it helps
8 0
4 years ago
If a polygon has exactly 4 sides, it is a quadrilateral. State the contrapositive of the conditional statement. A) If a polygon
Neko [114]

Answer: I think the answer is D

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone help ! It’s talking about Integers !!
    9·2 answers
  • Maxine hosted a dinner party at her favorite restaurant. She had to pay $12 per guest. The restaurant took $72 off the bill due
    6·2 answers
  • How to simplify 81 1/2
    11·2 answers
  • If you do 3.2x6.892 I don’t get the answer
    8·1 answer
  • How many solutions exist for the given equation?
    13·1 answer
  • M m find the value of x
    9·1 answer
  • Nal parts. The Which statements about the clock are accurate? Check
    11·2 answers
  • 1. a). A recipe uses 600 mL of flour for every 150mL of sugar. How much flour would be needed
    5·2 answers
  • | -7+5 | resuelve ejercicio con valor absoluto​
    7·2 answers
  • If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!