1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
10

If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
6 0

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

Let "x" repreesnt the cost of one box. If 8 = 27.60, 1 = "x". Set up a fraction, then solve;

\frac{8}{27.6}=\frac{1}{x}

Step 1: Divide 27.6 by 8

27.60 \div 8 = 3.45

Step 2: Multiply the result by 1

3.45 \times 1 = 3.45

That means 1 cereal box costs 3.45 dollars.

You might be interested in
M is the centroid (center of gravity) of △ABC, line k goes thru M and intersects AB and AC . The distances of the vertices B and
lana [24]

Answer:

  30

Step-by-step explanation:

The midpoint of BC will be a distance from line k that is the average of the distances of B and C: (17+13)/2 = 15. Call that midpoint P. We know distance MP is half of distance MA. This same relationship will hold with respect to the distances from P and A to any line through M. That is, the distance from line k (through M) is twice the distance from P to line k: 30 units.

5 0
4 years ago
Ariana and Sean went out to dinner with their parents. The price paid for their meal was $75.60 before taxes. The sales tax rate
KengaRu [80]

Answer: $97.524

Step-by-step explanation:

First let's calculate the price after the tax rate:

converting 7.50% to a decimal = 0.0750 now we multiply the sales tax by 75.60 which equals $5.67 add it to 75.60 = 81.27 (our new total)

Now let's calculate the tip. Again turning 20% to a decimal = .20 now multiplying by 81.27 = 16.254. Adding 16.254 to 81.27 we get our final answer: $97.524

6 0
4 years ago
To solve a problem, a student had to find a certain angle θ. The student got to the
stira [4]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

sinΘ is only valid for values in the interval

- 1 ≤ Θ ≤ 1

sinΘ = \frac{5}{2} is outwith this interval and is not valid

3 0
3 years ago
(2x + y)2 – (3x – 2y)2 + (x – 4y)(x + 4y<br>11​
Vinvika [58]

Answer:

Step-by-step explanation:

(a+ b)² = a² +  b² + 2ab

(2x + y)² = (2x)² + y² + 2*2x *y

             = 4x²  + y² + 4xy

(a- b)² = a² + b² - 2ab

(3x - 2y)² = (3x)² + (2y)² - 2*3x *2y

              = 9x² + 4y² - 12xy

(a - b)(a +b) = a² - b²

(x - 4y(x + 4y) = x² - (4y)²

                     = x² - 16y²

(2x + y)² - (3x - 2y)² + (x - 4y)(x +4y)

  = 4x²  + y² + 4xy - (9x² + 4y² - 12xy) + x² - 16y²

  = 4x²  + y² + 4xy - 9x² - 4y² + 12xy + x² - 16y²

  = 4x² - 9x² + x²  + y² - 4y² - 16y²+ 4xy + 12xy

 =    -4x² - 19y² + 16xy

8 0
3 years ago
After how many places the decimal expansion of 13497/1250 will terminate
Ipatiy [6.2K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

13497/1250

12500 + 997/1250

12500 + 0.7976

12500.7976

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the correct answer from the drop-down menu.
    15·2 answers
  • What is n <br> -8+4(1+5n)=-6n-14
    9·1 answer
  • You are going to buy doughnuts for your coworkers. You buy 2 boxes of glazed doughnuts for $3.99 each, 3 boxes of chocolate-cove
    15·1 answer
  • Variability ia a measure of?​
    6·1 answer
  • I don't get prime and composite please send me an example
    7·2 answers
  • A ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 64 feet per second. The distance s​ (in feet) of the ball from th
    7·1 answer
  • Can someone help me on this
    5·1 answer
  • PLS HELP WITH THIS I NEED A GOOD GRADE
    14·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST. please help
    13·1 answer
  • Find the solution to the system of equations. Y=2x+2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!