If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
1 answer:
Answer:
$3.45
Step-by-step explanation:
Let "x" repreesnt the cost of one box. If 8 = 27.60, 1 = "x". Set up a fraction, then solve;

Step 1: Divide 27.6 by 8

Step 2: Multiply the result by 1

That means 1 cereal box costs 3.45 dollars.
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
if the store marks up the price by 40%
119*(40/100)=47.60
119+47.60=166.60
False because if the number was positive the opposite of that would be negative
C. formula
I hope this helps, thank you.
Answer:15/27(third option is the correct answer)