1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
2 years ago
10

If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]2 years ago
6 0

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

Let "x" repreesnt the cost of one box. If 8 = 27.60, 1 = "x". Set up a fraction, then solve;

\frac{8}{27.6}=\frac{1}{x}

Step 1: Divide 27.6 by 8

27.60 \div 8 = 3.45

Step 2: Multiply the result by 1

3.45 \times 1 = 3.45

That means 1 cereal box costs 3.45 dollars.

You might be interested in
A store pays $119 for a scooter. The store marks up the price by 40%.
Inessa [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

if the store marks up the price by 40%

119*(40/100)=47.60

119+47.60=166.60

5 0
3 years ago
True or false The opposite of a number is always positive
irakobra [83]
False because if the number was positive the opposite of that would be negative
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term refers to a pictorial representation of given set of data involving two variables?
timofeeve [1]
C. formula

I hope this helps, thank you.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?​
Maurinko [17]
Answer:
2
Explanation:
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me ??
Harlamova29_29 [7]

Answer:15/27(third option is the correct answer)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You purchase pair of pants for $34.60 and a shirt for $12.30. If you need to pay 8% sales tax, what is the final price?
    15·1 answer
  • When 2 times a number is subtracted from 7 times the number, the result is 55. what is the number?
    5·1 answer
  • Write the standard form of the equation of the circle with the given characteristics.
    13·1 answer
  • Who can help me with this question please
    5·1 answer
  • Question 3solve the problem.a moving firm charges a flat fee of $45 plus $40 per hour. Let y be the cost in dollars of using the
    12·1 answer
  • 25p+40q=375<br> Solve for p and q?
    14·1 answer
  • 9. Which of the following is true about the Venn diagram below?
    11·1 answer
  • What is the range?<br><br> (-7, 4) (2, 6) (1, -3) (5, 0) (9, -1)
    11·1 answer
  • Simplify the expression<br> 4(5x-3)
    15·2 answers
  • Davion wants to buy 4 tickets to a basketball game. He sees that there is a discount for $25 o his
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!