1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
8

Chau bought 28 pounds of flour for $12. How many dollars did he pay per pound of flour?

Mathematics
1 answer:
Nostrana [21]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

You might be interested in
Yuk noticed that out of 24 students entering the building at Willowville Elementary School this morning, 8 of them were carrying
nordsb [41]

Answer:

the students that brought a lunch box is 28

Step-by-step explanation:

The computation of the students that brought a lunch box is shown below:

= Entire school students × students that carry a lunch box ÷ entering students

= 84 students × 8 ÷ 24 students

= 28 students

Hence, the students that brought a lunch box is 28

3 0
2 years ago
Which equation can be used to find the volume of the cylinder?
Likurg_2 [28]
V = pi (6) squared (8)

Explanation: The formula for finding the volume of a cylinder is V = pi (radius) squared (height) so you just fill in the numbers and boom
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product. -2x(x2 - 3)
zalisa [80]

Step-by-step explanation:

-2x(x2 - 3)

-2x³+6x

Hope it helps ☺️

5 0
3 years ago
I don't like story problems...
Harlamova29_29 [7]
5 cm tall and still with a radius of 6 cm... do they want volume?
6 0
3 years ago
I need help with this geometry
Igoryamba

Answer:

70.4 meters

Step-by-step explanation:

A to B: 40²+10²=c² = 1600+100=c² = 1700=c² = c=√1700 = 41.23

B to C: 25²+15²=c² = 625+225=c² = 850=c² = c=√850 = 29.15

41.23+29.15=70.38

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor the expression completely. (If the expression is not factorable using integers, enter PRIME.)
    6·2 answers
  • Determine the area of the composite figure to the nearest whole number.
    5·1 answer
  • Find the fractional side lengths of a rectangle that has a perimeter of 64 5/6 inches.
    7·1 answer
  • Alex is working to simplify
    6·2 answers
  • What is the answer to what X is?
    8·2 answers
  • I really don't understand i need help asap. They were asking to find f(-8)
    11·1 answer
  • Solve the inequality 1/8 >w-1/10​
    14·1 answer
  • Canarie Manufacturing produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $29.00. There is no beginning inventory. Costs
    11·1 answer
  • 1/3 HB=T solve for B​
    13·1 answer
  • What is the coefficient of -2x+8=10 ​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!