1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
8

Chau bought 28 pounds of flour for $12. How many dollars did he pay per pound of flour?

Mathematics
1 answer:
Nostrana [21]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

You might be interested in
Solve for x show all work -2× + 5=4× -7​
Anestetic [448]
5=4x+2x-7
5+7=6x
12=6x
12/6=6x/6
2=x
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
There are $1.95 worth of nickels and quarters in a piggy bank there are three more nickels than quarters how many of each are in
Gennadij [26K]

Answer:

6 quarters and 9 nickels

Step-by-step explanation:

6 quarters is equal to $1.50. 6 nickels is equal to $0.30. Those together equal $1.80, then add the three nickels bringing your total to $1.95.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lynne was making cookies and she
charle [14.2K]

Answer:

4 cups of flour

Step-by-step explanation:

We just need to double 2. The phrase "double" means to multiply by 2 so the answer is 2 * 2 = 4 cups of flour.

3 0
3 years ago
Emmie has $60 to spend on craft supplies.The tax rate is 8.25%. What is the maximum amount she can spend on craft supplies befor
Margarita [4]

Answer:

$55.05

Step-by-step explanation:

60 x .0825 = 4.95

60 - 4.95 = 55.05

7 0
3 years ago
If Logan has $30.67 and Jenny has $12.69 how much more does Logan have than Jenny
e-lub [12.9K]
17,98 $ (subtraction)
Hope that helpful ! 
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The bricklayer bought 7500 bricks to brick a wall. He calculated that every horizontal layer of bricks will contain 321 bricks.
    15·1 answer
  • Salena, Justin, and Brandon were riding their bikes to the library after school. The library is 12 1/2 miles from school. Salena
    9·1 answer
  • (6v2 + v – 3) 4 - 5v + 7
    7·1 answer
  • 2. Suppose that the mean salary in a particular profession is $45,000 with a standard deviation of $1,500. What percentage of pe
    7·1 answer
  • The functions fand g are defined as follows.
    7·1 answer
  • Im confused about this question can someone solve it for me
    7·1 answer
  • Daria makes and sells stuffed toys she uses special fabric to cover a funky to make a number two how much fabric did Daria use t
    5·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASASP!!!!!!!111
    9·2 answers
  • There are letter tiles in a bag. Four A's, five B's, six C's and five D's. You select one tile, replace it, and then draw anothe
    13·1 answer
  • Can someone help me out? I can't understand this shape. (Explanation also please). I'll mark brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!