Answer:it is 18
Step-by-step explanation:
You do 40=2x+4 then do 40-4 and get 36 then 36/2 is 18
The solution of the equation is x = -4/3.
<h3>What does it mean to solve an equation?</h3>
An equation represents equality of two or more mathematical expression.
Solutions to an equation are those values of the variables involved in that equation for which the equation is true.
WE have been given an equation as;
|x - 4| = 5x + 12
In an absolute value equation, we solve the original expression as our first equation. Our second one is that we multiply the right side by -1.
Case 1: original equation
|x - 4| = 5x + 12
x - 4 = 5x + 12
x - 5x = 12 + 4
-4x = 16
x = -4
Case 2: Opposite equation
|x - 4| = 5x + 12
x - 4 = - (5x + 12)
x - 4 = - 5x - 12
x + 5x = -12 + 4
6x = -8
x = -4/3
Now we have two solutions. We need to check for extraneous solutions because of all the manipulations;
Check:
|x - 4| = 5x + 12
use x = -4
|-4 - 4| = 5(-4) + 12
| -8 | = -20 + 12
8 = -8
Thus, it is Not a solution
Now, |x - 4| = 5x + 12
use x = -4/3
| -4/3 - 4| = 5( -4/3) + 12
|-16/3 | = -20/3 + 12
|-16/3 | = 16/3
16/3 = 16/3
Thus, it is the Solution.
Learn more about solving equations here:
brainly.com/question/18015090
#SPJ1
Answer:
I think 10.5 would be the unit price and 10lbs of potatoes and 2lbs of tomatoes would cost less
Step-by-step explanation:
since tomatoes cost 2 times more I decided to act as he only bought potatoes and in that case he would have bought 22lbs of potatoes so I divided 16.50 by 22 and got .75 then I multiplied it by 10 and got 7.5 as well as multiplied .75 by two to get the price of the tomatoes then I added 7.5+3 to get 10.5
If 4 are $2.00 , then x3 to get 12 light bulbs and 2x3=6 so it's $6.00