1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
8

Evaluate j/4 when j = 12

Mathematics
2 answers:
JulsSmile [24]3 years ago
7 0
Your answer will be 3
Leya [2.2K]3 years ago
7 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

If j=12 then j/4 would be 12/4 which is 3.

You might be interested in
The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5, point
Sliva [168]

Answer:

Length = 10.5units,Area = 68.25 unit²

Step-by-step explanation:

Perimeter =34 units

Width =6.5 units

Perimeter = l+l+w+w

Where l= length and w= width

34 = l + l + 6.5+ 6.5

34.= 2l + 13

Subtract 13 from both sides

2l = 34 - 13

2l = 21

Divide both sides by 2

L= 21/2

Length = 10.5units

If we are to find the area.

Area = length x width

Area = 10.5 × 6.5

Area = 68.25 unit²

I hope this was helpful, please mark as brainliest

6 0
3 years ago
Drag statements and reasons to each row to show why the slope of the line between P and Q is the same as the slope between Q and
Delvig [45]

hi i know i’m late but to help out any future people, the answer is

Row One: Statement: 3/2=slope Reason: Definition of Slope

Row 2: Statement: 3/2=6/4 Reason: Triangle A is similar to Triangle B

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pedro is saving part of his allowance to buy a gift for his teacher. At the end of 10 weeks he has saved $95.50 . Pedro saved th
aev [14]

Answer:

Pedro saves $9.55 each week.

4 0
3 years ago
four students spent $12 on school lunch .at this rate,find the amount 10 students would spend on the same school lunch
dimaraw [331]
In order to solve this, we need to figure out how much ONE student spends.
\frac{12dollars}{4students} = 3 dollars per student.

If 10 student spent for lunch, we just have to multiply our number by how much each student spends.
10students* \frac{3dollars}{student} = 30dollars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me answer question #4 on this document!<br><br> Thank you
Serjik [45]
The image is not visible
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A gallon of gas costs g dollars. paul puts 12.5 gallons of gasoline in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank. w
    13·1 answer
  • If two triangles have equal perimeters, then they could also have which of the following? Select all that apply.
    5·1 answer
  • Which graph represents the equation y=2x-1?
    7·1 answer
  • How do you work out 3x-2(x+4)=22?
    13·1 answer
  • Need help with this problem on homework
    6·1 answer
  • A cube-shaped item needs to be painted. The item’s edge length is 2 cm. What is the total surface area that will be painted?
    9·1 answer
  • J bought three 15pund bags of dry dog food. Her dog eats 10 ounces of dry dog food a day. After how many days will J need to buy
    10·1 answer
  • mrs xu lives 10.7 miles away from her place of work. she drives to work and back six days a week. how many miles does she travel
    11·1 answer
  • . Evaluate x2+ 2y÷ 2w+ 3zfor w= -2, x= -5, y= 8, and z= -3
    11·1 answer
  • Please help me with this question!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!