1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
11

Jack is selling wristbands and headbands to earn money for camp. He earns $2 for each wristband and $3 for each headband. He wan

ts to earn at least $50. He needs to sell at least 5 wristbands. Which system of inequalities is shown in the graph of the solution below?

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
8 0
Let
 x = wristbands
 y = headbands
 We then have the following inequations:
 2x + 3y> = 50
 x> = 5
 The graph that represents the solution for this system of inequations is shown in the attached image.
 The set of solutions is the shaded region.

You might be interested in
Jason bought 5 balloons . each balloon cost $.95 . how much did he pay altogether
Salsk061 [2.6K]

Answer:

4.75

Step-by-step explanation:

5 times $.95. equals $4.75

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that Y1,....Yn are i.i.d random variables with a N (μγ, σ^2y) distribution. How would the probability density of Y chang
klemol [59]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

As the sample size n increases, the sample mean (μy) becomes a more accurate estimate of the parametric mean, so the standard error of the mean becomes smaller. Therefore, the variance of y decreases and the distribution of y becomes highly concentrated around μy.

7 0
4 years ago
I need help answering
Sever21 [200]
Rupees 937.36

think it's right
4 0
3 years ago
What is the volume of this solid?
olganol [36]

Answer:452.4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Someone help me with this please, I really need help, and it's due tmrw...PLEASE
levacccp [35]

Answer:

the last one

Step-by-step explanation:

3.5(w) 3.5 per week or 3.5 change per week

hope this was helpful

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following relations is also a function?
    7·2 answers
  • What is the solution in interval notation
    12·1 answer
  • PLZ HELP ASAP RIGHT TRIANGLES
    10·1 answer
  • Apples cost $2.99 per pound at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much will he spend? Round you
    15·1 answer
  • Color and draw to show a way to take apart 7. complete the subtraction sentence
    8·1 answer
  • Caleb bought groceries and paid $1.60 in sales tax the sales tax rate is 2.5% what was the price of Caleb's groceries before tax
    10·1 answer
  • Use the distributive property to write an equivalent expression: 5(3x + 2)
    7·2 answers
  • If a line has a slope of 9/5. If one of the points on the line is (-10, -16), which could be another point?
    11·1 answer
  • What the value of p in the question shown
    12·1 answer
  • Finding the value of powers<br> powers of 8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!