1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
3 years ago
8

Write the zero of the polynomial p(x) = 5x + 2.

Mathematics
2 answers:
Nookie1986 [14]3 years ago
6 0

Answer:

-2/5

Step-by-step explanation:

p(x) = 5x + 2

plug p(x) = 0

5x + 2 = 0

5x = - 2

x = - 2/5

yarga [219]3 years ago
6 0

Answer:

the final answer is -2/5

Step-by-step explanation:

p(x) = 5x + 2

plug p(x) = 0

5x + 2 = 0

5x = - 2

x = - 2/5

then the final answer is -2/5

You might be interested in
Round 65754.59 to the nearest tenth
V125BC [204]
65754.6 because the 9 in the hundreds place bumps up the five in the tenths
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A diagram represents a 12cm by 4cm area calculate the area
Arisa [49]
48 cm is the area because 12x4 is 48.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X2+Y2=25
Fofino [41]
x^{2} + y^{2} =25 is equation of circle which have radius equal 5 and center in (0,0) point

8 0
3 years ago
Carolina is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee plus $6 sign, for each hour of work.
Shkiper50 [21]

ya the answ is good to hear ok bye t

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!
Rus_ich [418]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

I = PRT

252 = (900)(.07)(T)

252 = (63)(T)

divide 63 from both sides

4 = T

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2.54 cm / 1 in. = 100 cm / x in. show the work
    15·1 answer
  • What is the answer?! *PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION*
    14·1 answer
  • First Identify the Angle relationship, then solve for x.
    15·1 answer
  • The back-to-back stem-and-leaf plot below show exam scores from two different math classes. Which class has a greater mean score
    9·2 answers
  • Julio bought 4 pencils and 3 erasers for $0.37 and David paid $0.33 for 3 pencils and 4 erasers. What is the cost of one pencil?
    13·1 answer
  • The __________ set is the set of elements under consideration
    8·1 answer
  • Evaluate piecewise functions <br> Pls answer
    13·2 answers
  • Fiona and Pip win some money and share it in the ratio 3:1. Fiona gets £30. How much did they win in total?
    9·1 answer
  • Is there anybody here good at medical terminology??? pls I need help on one of my questions.
    6·1 answer
  • There are 3 types of bills, 4 quarters and 5 dimes in Mrs. Shorts wallet, the wallet contains twice as many $1 dollar bills as $
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!