1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
2 years ago
11

Someone help me with this will give brainliest

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]2 years ago
4 0
It’s 45cm



Step by stem explanation: I did that a few weeks ago and got it right!

Hope it helps! :)
You might be interested in
Sean's car used 8 gallons of gasoline to travel 340 miles. After a mechanic worked on the car, it used 7 gallons of gasoline to
Olin [163]
7 gallons of gasoline=350 miles
1 gallon of gasoline=50 miles
0.02 gallons =1 mile
4.00×0.02=0.08 cents per mile
4 0
3 years ago
Which expression is equivalent to<br> 5<br> 8
neonofarm [45]

Answer:

10/16

Step-by-step explanation:

Just multiply the denominator and the numerator by 2 and wha la you get 10/16 hope it helps!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the transformation(s) where the image has the opposite orientation as the preimage.
Dmitry_Shevchenko [17]
<span>glide reflection and reflection</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can Someone Help REAL QUICK Me. ? Please
bagirrra123 [75]

Answer: Option 3

Step-by-step explanation:

You can make equivalent fractions by multiplying or dividing both top and bottom by the same amount. You only multiply or divide, never add or subtract, to get an equivalent fraction.

I hope this helps.

5 0
3 years ago
In Antarctica, Vinson Massit is at an elevation of 16,864 feet. How far above sea level is Vinson Massit?
GarryVolchara [31]

Answer: 16,864 feet

Step-by-step explanation: sea level is 0

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of AC ?
    7·2 answers
  • A truck is carrying grapefruit juice, mango juice and orange juice bottles in a ratio of 1:1:7. If there are 105 orange juice bo
    6·1 answer
  • ​John's House of Pancakes uses a weighted moving average method to forecast pancake sales. It assigns a weight of 5 to the previ
    14·1 answer
  • Theresa bought three containers of tennis balls at $2.98 each. She had a coupon for $1 off. Her mom paid for half of the remaini
    5·1 answer
  • Yesterday, Jake drove 43 1/2 miles. Jack used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
    14·1 answer
  • 1.) If x varies directly as y and x = 35 when y = 7. What is the value of y when x = 25?​
    14·2 answers
  • In Zoie's class, 7/10 of the students walk to school. Another 1/5 of the students ride their bikes. The other students ride on t
    11·1 answer
  • I want to hunt:((((((((((((
    9·1 answer
  • I need help with this.
    12·1 answer
  • For a standard normal distribution, find the approximate value of p (negative 0.78 less-than-or-equal-to z less-than-or-equal-to
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!