1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
6

Can you also show the work plz

Mathematics
1 answer:
ratelena [41]3 years ago
4 0

Answer:

$29,900

Growth

22%

Step-by-step explanation:

Initial value is when t = 0

v(0) = 29900(1.22)^0

v(0) = 29900(1)

v(0) = 29900

-------------------------

Growth

because 1.22 is greater than 1

----------------------------

Yearly value change

1.22 - 1 = 0.22

0.22 * 100 = 22

22%

You might be interested in
1) f(x) = - x2 + 4x - 10<br> Find f(5)
Natali5045456 [20]
Substitute the x with 5
-(5)2 + 4(5) - 10 = 0
3 0
3 years ago
a box of cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces. which box of cereal costs less per ou
solmaris [256]
15 divided by $3.90 is $3.85. 11 divided by $3.30 is $3.33. so the answer is the rice cereal :)
5 0
3 years ago
Is 16.5% a irrational number
Sonja [21]
I'm gonna say no. Im not 100% sure. 

3 0
3 years ago
Find all solutions in radian [0,2pi) solve 4sinx= -cos^2x +4
Sphinxa [80]
I hope this helps you


-cos²x= sin²x-1


4.sinx = sin²x-1+4


sin²x-4.sinx +3=0


(sinx-3)(sinx-1)=0


sinx≠3


sinx =1


SİN90=1


8 0
3 years ago
Help me pleaseee... :)
max2010maxim [7]

4) 7h

5) 9k

6) 5b + 8

7) 1/8x - 5/6

8) -7c - 2d

9) -17y - 16z

just add like terms. i hope this helps :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Based on your answer to question 6, which paragraph best illustrates this summary?
    10·1 answer
  • Which is the graph of y = 3^ cube root x+1-2
    9·1 answer
  • Kristen has been earning $150 per week by babysitting. She has been working hard to save 20% of each week's earnings. If she con
    7·1 answer
  • Someone pls help! <br> write the expression in radical form. 2 4/5
    6·1 answer
  • On Monday, it snowed a total of 15 inches. On Tuesday and Wednesday, it snowed an additional 4 1/2 inches and 6 3/4, respectivel
    10·1 answer
  • You have a bag full of apples. There are 8 Jonathan (red), 4 Granny Smith (green), and 5 Golden Delicious (yellow) apples in the
    15·1 answer
  • The graph represents the function (check picture)
    5·1 answer
  • A summer camp cookout is planned for the campers and their families. There is room for 200 people. Each adult costs 4, and each
    5·1 answer
  • Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate
    13·1 answer
  • Find the angle between 0° and 360° that is coterminal with a 443° angle.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!