1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
2 years ago
10

Please answer now I will give the crown thingy

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
8 0

Answer:

three times

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rewrite the following equation in standard form.<br><br> y= -5/8x− 7
Colt1911 [192]

Answer:


Step-by-step explanation:

y= -5/8x-7

To write in standard form get all the terms to one side

y+5/8x+7=0

I hope this is correct

Pls don't be mad if it is wrong


6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!!! i’ll mark brainlest
hoa [83]

Answer:

It would be hundreds

Step-by-step explanation:

I hope it is right :I

4 0
3 years ago
) Josef paid $10 for 6 avocados at the Grocery Mart. He wants to know what the price would be
Amiraneli [1.4K]

Answer:

5.00

Step-by-step explanation:

the price for 3 avacados is 3.00 because 6 are 10 if you divide 10 by 2 you get 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the surface area of the prism. 8ft, 15ft, 17ft,20ft
morpeh [17]

Answer: 1200

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
We are given with height= 9 ft. Length=10 ft. Wall Brackets: 48-inch cost $12.95 68-inch cost $16.95 Distance from brackets from
VikaD [51]

Answer:

$89.7

Step-by-step explanation:

We are given with

height = 9 feet

length = 10 feet

wall brackets:

48-in costing $12.95

60-in costing $16.95

distance of brackets from ends = 1 foot

maximum distance between brackets= 24 inches

The brackets are

48/12 = 4 feet

and

60/12 = 5 feet

One of each must be used to cover the height of the shelf

The length of the shelf is

60 inch

subtracting 1 in from each side for the allowance

60 - 2 = 58 in

Dividing by 24 inches

58/24 = 2.41 ~ 3 

The total cost is

($12.95 + $16.95) * 3 = $89.7

The total cost of the brackets is $89.7

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify -(-7y+12) and explain
    15·2 answers
  • Mrs. Simpson drove 105 miles in 2 1/2 hours. What was Mrs. Simpson's average speed in miles per hour?
    13·2 answers
  • The length of a train car is 50.6 feet this is baffling 8 feet less than six times the width what is the width
    6·1 answer
  • A super easy Math problem for 10 points...................
    15·1 answer
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • Brainliest to first, lol:)
    5·2 answers
  • Sam and his family go out to eat for his birthday. The total bill is $123.79. If his dad leaves the waitress a 15% tip, how much
    9·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 86cm.
    8·1 answer
  • (1) Find values of x and y for which ABCD must be a parallelogram. The diagram is not to<br> scale.
    6·1 answer
  • A company's year-end data shows the following amounts. Current assets $65,000 Current liabilities $25,000 Net income $7,500 Net
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!