1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
14

) Josef paid $10 for 6 avocados at the Grocery Mart. He wants to know what the price would be

Mathematics
2 answers:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

5.00

Step-by-step explanation:

the price for 3 avacados is 3.00 because 6 are 10 if you divide 10 by 2 you get 5

Firdavs [7]3 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1. What units cannot be used to measure weight?<br> A. ton<br> O B. inch<br> O C. pound<br> D. ounce
lys-0071 [83]

Answer:

B. Inches

Step-by-step explanation:

Because it measures the length of something, Not the weight.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the<br> characteristics<br> of exponential<br> functions.
Masteriza [31]

Answer:

The graph passes through the point (0,1)

The domain is all real numbers.

The range is y>0.

The graph is decreasing.

The graph is asymptotic to the x-axis as x approaches positive infinity.

(These are just some of them by the way)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Can someone help me with this question ​
OLga [1]

Answer:

I believe it is because it does not start at 0

3 0
2 years ago
Please help with this geometry question!
faltersainse [42]
Since the properties of a rhombus tells us that both pairs of opposite sides are congruent we can therefore conclude that DB will be 12
6 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!!!!!!! LOOK AT PIC, THANKS!!!!!!
mario62 [17]

Answer:

F (x) = 1,6

Step-by-step explanation:

my answer is due to the reason that it is one of the three options and it should only in a way make sense that it is the right answer

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$68. A season ski pass costs ​$450. The
    12·1 answer
  • I need help please help me thank You so much you don't understand I'm homeless
    5·1 answer
  • Deon plans to ride a 15-mi bicycle trail. If his average speed is 20 mi/h, which equation can he use to find the time t, in hour
    15·1 answer
  • Joanna's parents agree to loan her the money for a car. They will loan her $7,000 for 5 years at 4.5 simple interest. How much w
    13·1 answer
  • A painter leans a 20-ft ladder against a building. The base of the ladder is 12 ft from the building. To the nearest foot, how h
    9·2 answers
  • Find exact values for sin θ, cos θ and tan θ if sec θ = 6/5 and tan θ &lt; 0
    7·1 answer
  • There are 35 students in a college algebra class. If two fifths of the students are female, how many students are in the class?
    7·1 answer
  • The numbers 8,x,9 and 36 are in proportion.Find x​
    10·2 answers
  • At Albertson's, peaches sell for $1 each and mangos for $0.50 each. Blanca has $9 to spend and must buy at least 13 peaches and
    7·1 answer
  • Which ordered pair makes both inequalities true?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!