1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
14

Add the product of 2 and 5 to the product of 9 and 8

Mathematics
2 answers:
STALIN [3.7K]3 years ago
8 0

Answer:

82

Step-by-step explanation:

product means multiply 2*5= 10  9*8= 72

10 + 72 = 82

Lerok [7]3 years ago
4 0

Answer:

82

Step-by-step explanation:

2*5 + 9*8 = 10 + 72 = 82

You might be interested in
Use the diagram of a sphere inscribed in a cylinder to describe the relationship between the volume of a
Anettt [7]
At ya ya ya 4000 sooo uea
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x please show work if u can​
MAVERICK [17]

Answer:

x is 12

Step-by-step explanation:

You can find x two different ways.

The first way is to look at the numbers on the left side. You need to find the scale factor used to get from 4 to 6.

4 x 1.5 = 6

Use this for the 8

8 x 1.5 = 12

The other way you can use is look at the number on the top triangle. You need to find the scale factor used to get from 4 to 8.

4 x 2 = 8

Use this for the 6

6 x 2 = 12

7 0
3 years ago
Find f(-3).<br> f(x) = 4(2)^x
Ray Of Light [21]
Answer:

D - 1/2

Explanation:

f(-3) = 4(2)^-3

f(-3) = 4 • 1/8

f(-3) = 1/2
4 0
3 years ago
Can anyone answer this
GalinKa [24]

Answer:

Step 3: 40 + 12 + (18 + 27) = 40 + 12 + 18 + 27

Step 4: 97 (its the answer)

Step-by-step explanation:

Step 3: 40 + 12 + (18 + 27) = 40 + 12 + 18 + 27 =  97

Step 4: 97

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wilhema bought 6 bars of soap for $12. The next day, Sophia bought 10 bars of the same kind of soap for $20. What is the cost of
kaheart [24]

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.

12/6=2

20/10=2

Hope this helps!


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor completely 2a^2 + 2b^2 - 5ab
    14·2 answers
  • How many roots does -2x^2-8=0 have​
    5·1 answer
  • 6.
    15·1 answer
  • If f(x) is an odd function, which statement about the graph f(x) must be true?
    5·1 answer
  • A quadratic equation of the form 0=ax2+bx+c has a discriminant value of -16. How many real number solutions does the equation ha
    5·1 answer
  • There are 15 boys and 10 girls in a hall, each holding coins in their hand.The mean number of coins for the children is 10 The m
    8·1 answer
  • What is the volume of the cylinder?
    10·1 answer
  • Help ASAP! And explain!
    13·1 answer
  • Chicken breasts are sold for $2.99 per pound. One pack contains 1.59 pounds; how much does the pack cost?
    13·1 answer
  • First right answer gets brainliest :)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!