1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
13

Question 11:

Mathematics
1 answer:
den301095 [7]3 years ago
8 0

Answer:

69 miles per hour

Step-by-step explanation:

Given

Trip to:

t_1 = 6 --- time

s_1 = 23 + s_2

Trip back

t_2 = 9

Required

Determine the average speed to Johannesburg

Average speed is calculated as:

speed = \frac{distance}{time}

Make distance the subject

distance = speed * time

Since distance is constant, then:

s_1 * t_1 = s_2 * t_2

This gives:

(23 + s_2) * 6 = s_2 * 9

Open bracket

138 + 6s_2 = 9s_2

Collect like terms

9s_2 - 6s_2 = 138

3s_2 = 138

Solve for s2

s_2 = 138/3

s_2 = 46

Recall that:

s_1 = 23 + s_2

s_1 = 23 + 46

s_1 = 69

You might be interested in
What is the slope of the line that passes through the points (-9, -3) and (1, -3)?
anastassius [24]

Answer:

The slope is 0.

Step-by-step explanation:

m= (y2-y1)/(x2-x1).

y2 is -3, y1 is -3.

x2 is 1 and x1 is -9.

m= -3 -(-3)/ 1- (-9)

m= 0/10

m=0

8 0
3 years ago
In the diagram, point P is a point of tangency. Find the radius r of circle O.​
vlabodo [156]

Answer:

r = 12

Step-by-step explanation:

From the figure attached,

QP is a tangent to the circle O at the point P.

Therefore, by the property of tangency,

OP ⊥ QP

By applying Pythagoras theorem In right triangle QPO,

(Hypotenuse)² = (Leg 1)² + (Leg 2)²

(OQ)² = (OP)² + (PQ)²

(25 + r)² = (35)² + r²

625 + r² + 50r = 1225 + r²

50r = 1225 - 625

50r = 600

r = 12

Therefore, r = 12 units is the answer.

4 0
2 years ago
5 tons of fertilizer cost $14,100.00. What is the price per pound?
aivan3 [116]

Answer:

$2,820

Step-by-step explanation:

$14,100.00 / 5= $2,820

8 0
3 years ago
On the highway, a car can travel 21 miles per gallon of gas. If the car travels for 4 hours on the highway at a rate of 65 miles
lora16 [44]

Answer:

12.4 gallons

Step-by-step explanation:

65 mph x 4 hours means the car went 260 miles. Divide by 21 to get the number of gallons. 12.4 gallons.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangle length is 8cm more than three times it’s widith. The perimeter is 128 cm find the length.
Masteriza [31]
Let x = width
<span>length is 8 cm more than three times it’s width so length = 3x + 8
</span>
Perimeter of a rectangle = 2(L + W)
so
128 = 2(x + 3x + 8) solve for x (width)
128 = 2(4x + 8)
  64 = 4x + 8
  4x = 56
    x = 14
width = 14 cm
length = 3(14) + 8 = 50 cm

Answer:
width   = 14 cm
length  = 50 cm

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 90 mi/h to mi/min
    7·1 answer
  • |2x−3y| if x=0.5; y=−0.7 help me out please
    10·2 answers
  • What is the end behavior of the graph of the polynomial function f(x) = 3x6 + 30x5 + 75x4?
    7·2 answers
  • Which equation does the graph of the systems of equations solve?
    6·1 answer
  • What is the vertex of the function f(x) = x2 + 12x?
    13·2 answers
  • In the following equation f(n) = 2n + 3, what value represents the growth?
    13·1 answer
  • Hank is throwing a surprise party. The party costs $20 per person. Create an equation and graph to represent the relationship be
    6·2 answers
  • Just please help me!!!
    13·2 answers
  • Consider the initial value problem y″+9y=g(t),y(0)=0,y′(0)=0, where g(t)={t0 if 0 ≤ t &lt;2 if 2 ≤ t &lt; [infinity]. Take the L
    13·1 answer
  • Express the sum or difference as a product. sin 4x - sin 6x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!