1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
14

The bakers at Healthy Bakery can make 230 bagels in 10 hours. How many bagels can they bake in 23 hours?

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

To find how many they can make in one hour simply divide both the amount of bagels they made by ten.

230 bagels = 10 hours

23 bagels =  1 hour.

Multiply this by twenty three

529 bagels = 23 hours

You might be interested in
Give an example of when you had to prove something, and how you did it!
Marizza181 [45]

Answer:

Just practice ,know different ways of solving it ,gain experince ,be smart and skilled.

Step-by-step explanation:

if you want to prove anuthing then go with the concept accoeding to the nature of the problem and there are almost many ways to prove anything so don't waste your time on way get on to the other ways.

It may not get proved at first time so keep on doing questions and when you have gained experience you know every nature of problems and then you are skilled properly.

8 0
4 years ago
Emma puts $1000 in a savings account that pays 4% interest, compounded monthly. How much money will be in the account 3 years la
lorasvet [3.4K]

Answer:

Option A. \$1,127.27  

Step-by-step explanation:

we know that    

The compound interest formula is equal to  

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}  

where  

A is the Final Investment Value  

P is the Principal amount of money to be invested  

r is the rate of interest  in decimal

t is Number of Time Periods  

n is the number of times interest is compounded per year

in this problem we have  

t=3\ years\\ P=\$1,000\\ r=0.04\\n=12  

substitute in the formula above  

A=\$1,000(1+\frac{0.04}{12})^{12*3}=\$1,127.27  

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Given g(x) = -x + 3, solve for x when g(x) = -1.
cluponka [151]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

It's ok! This is simple. Simply plug in your given values. Since g(x) = -1, plug that into the equation.

g(x) = -x + 3

g(-1) = -(-1) + 3

=1+3

=4

7 0
3 years ago
Laura is training to run a race. She keeps track of the number of miles she runs. She has been training for 10 weeks, and she ha
MAVERICK [17]

Answer:

it's answer is C 12 miles per week

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rate my bestie 1-10 be honest
BARSIC [14]

Answer:

1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

And yes I'm being honest! She is sooo pretty!!!!!!!!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help
    5·1 answer
  • What does this equal<br> 2 [30/5] =
    9·2 answers
  • (1,4) and (8,2)<br> What’s the distance
    8·2 answers
  • Biologists notice an alarming trend in the walleye population in Lake Erie. Despite annual restocking rates of 2 million fish, t
    6·1 answer
  • What is the simple interest accumulated on $150 at 3% for 6 years?
    13·2 answers
  • In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month
    10·2 answers
  • 1. A cookie recipe calls for 3 eggs for every 2 dozen cookies. How many eggs are needed for 60 dozen cookies? ​
    8·1 answer
  • The value v of your quarters in cents) is a function of n, the number of quarters you have.
    9·1 answer
  • Alice can touch-type 68 words/minute. How many words can she type in 10 minutes
    10·1 answer
  • This graph shows a proportional relationship.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!