1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
14

The bakers at Healthy Bakery can make 230 bagels in 10 hours. How many bagels can they bake in 23 hours?

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

To find how many they can make in one hour simply divide both the amount of bagels they made by ten.

230 bagels = 10 hours

23 bagels =  1 hour.

Multiply this by twenty three

529 bagels = 23 hours

You might be interested in
HELP ME OUT PLSSS ALSO DUE TODAY!
disa [49]

Answer:

x > -15, you are welcome we all need help

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
In Ms. Henrick's class, there are 10 boys and 12 girls. What is the ratio of boys to girls? Express your answer as a fraction in
OleMash [197]

Answer:

5:6

Step-by-step explanation:

the ratio before would be 10/12 so you would have to divide both sides by 2 so you would get 5/6.Hope this helped

4 0
3 years ago
A bag of apples weighs 7 2/7
photoshop1234 [79]

Answer:

43.71428571

Step-by-step explanation:

First, convert 7 2/7 into an improper fraction: 51/7

Second, multiply 51/7 by 5: 255/7

Third, add 255/7 and 51/7 to get 306/7

306/7 = 43.71428571

6 0
3 years ago
What integer can be used to represent the dollar amount entered on August 8
Taya2010 [7]

fjhdfdsfklsdfsfsdfdfdfsfs
3 0
3 years ago
A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the
Sergio [31]
Answer: The maximum profit that can make by the company is $461. x= Number of widget. The profit of the company will maximum only when if they sell widget.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • When you roll a die, what kind of probability are you using
    9·1 answer
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • What number has the same value as 14 tens?
    14·1 answer
  • A jar navy beans and white beans in a ratio of 1:9, and 90 of the beans are navy beans how many beans in total are there in the
    6·2 answers
  • Help Please I don't understand these
    5·1 answer
  • Help pls I am failing this class
    9·1 answer
  • The floor in Lila's bedroom is 30 square yards. Calculate the area in square feet.
    15·2 answers
  • At a miniature golf course, after every 5 th visit you receive a free beverage. After every 12 th visit you receive a free game.
    12·1 answer
  • 3. Choose the best statistical question about lizards. O How many lizards do you have in your backyard? О What are the lengths o
    12·1 answer
  • How many solutions are there for this equation? Why?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!