1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
3 years ago
11

The weights of baskets of strawberries are normally distributed with a mean of 3.8 ounces and a standard deviation of 1.1 ounces

. One grocery store advertises that the weight of their strawberries is in the 97.5th percentile. How many ounces do their strawberries weigh?
A 3.8 ounces
B 4.9 ounces
C 6 ounces
D 7.1 ounces
Mathematics
1 answer:
Crazy boy [7]3 years ago
7 0

Answer:

6 ounces

Step-by-step explanation:

this one is mainly elimination. 3.8 and 4.9 cant be because they're too close to the mean. and 7.1 is too far. you can also use z-score. the z score of .975 is 1.96 we can plug that into out formula so

1.96=(x-3.8)/1.1

multiply both sides by 1.1 and then add 3.8

you can also use scientific calculator.

second vars, 3, the area is your percent so .975, the u is mean so 3.8, the o is standard deviation so 1.1

You might be interested in
Which of the following represents a line with a slope of 4, x-intercept of (2, 0) and a y-intercept of (0, -8)?
katrin2010 [14]
I dont see a picture...?
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ILL GIVE 10 POINTS X2
Molodets [167]
I’m still thinking about the equation part give me a second

3 0
3 years ago
In what quadrant is the point (-7, -16)?<br><br> Help!!!!!
svp [43]

Answer:

quadrant 3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4+8= 2 x (6-3)<br> Can somebody help me ASAP
kupik [55]

Answer: 12≠6

False

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths in the United States. Researchers examined the idea of testing all Med
    7·1 answer
  • How can you use fractions to place the decimal point in the product?
    14·1 answer
  • 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER
    10·2 answers
  • Can anyone help with this question?
    6·1 answer
  • What is the volume of this triangular prism?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP...
    12·1 answer
  • Solve for n. 4n= 30 please
    5·2 answers
  • Please help i have an F in math
    8·2 answers
  • What is X equal to? <br> Urgent! Middle school work
    14·2 answers
  • at an ice cream store with five flavors of ice cream (peppermint, hoarhound, chocolate malt, gingerbread, and squirrel), ice cre
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!