1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
2 years ago
11

Jose walks at a rate of 4 miles per hour and runs at a rate of 8 miles per hour. Each week, his exercise program requires him to

cover a total distance of 20 miles with some combination of walking and/or running. Write an equation that represents the different amounts of time Jose can walk, x, and run, y, each week
Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]2 years ago
7 0

Answer:

Here we can use the relationship:

Distance = time*speed.

When Jose walks, his speed is 4 mph.

Then if he walks for X hours, the distance that he will travel is:

D = 4mph*X

When Jose runs, his speed is 8mph.

Then if he runs for T hours, the distance that he will travel is:

D´ = 8mph*Y

And we know that he travels in total 20 miles, then we must have that:

D + D´= 20mi

This leads to:

4mph*X + 8mph*Y = 20mi

Where X is the time that he walked, and Y is the time that he runed.

Then the equation that represents the different amounts of times that Jose runs and walks  is:

4mph*X + 8mph*Y = 20mi

Where we can not really find the solutions for Y and X, because there is only one equation and two variables.

You might be interested in
Function Notation - Function Machines
stepan [7]

The function notation of the following are:

f(1) = 5

f(0) = 1

f(-3) = -11

f(8) = 33

Given:

x is the input.

the function is 4x+1

f(x) is the output.

we are asked to determine the values of the following :

a. f(1)

x = 1

so f(x) = 4x+1

f(1) = 4(1)+1

f(1) = 4+1

f(1)=5

b. f(0)

x = 0

so f(x) = 4x+1

f(0) = 4(0)+1

f(0) = 0+1

f(0)=1

c. f(-3)

x = -3

so f(x) = 4x+1

f(-3) = 4(-3)+1

f(1) = -12+1

f(1)= -11

d. f(8)

x = 8

so f(x) = 4x+1

f(8) = 4(8)+1

f(8) = 32+1

f(1)=33

Hence we get the required values.

Learn more about Functions here:

brainly.com/question/25638609

#SPJ9

7 0
1 year ago
Write a sentence to compare 1000000 using the words 10 times as many
erik [133]
You can write 1000000 is 10 times as many then 100000
7 0
3 years ago
Solve for x. She<br> - 7/2x+ 1/2= 31/6
Lilit [14]
I think it is -3/4 im pretty sure
8 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
balandron [24]

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

4 0
2 years ago
A bag contains 6 red and 10 black marbles. If you pick a marble, record its color and return it to the bag 200 times, how many t
katrin [286]
125.
16 (10 and 6) divided by 100 is 6.25. Times two is 12.5. (For 200) times 10 for 10 marbles.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tiffany is sending a package that may not exceed 6 pounds. The package contains books that weigh a total of 9 3/8 pounds. The ot
    8·1 answer
  • real brought 3 college textbooks one cost $32 one cost $45 one cost $39 what is the average price of his books
    13·2 answers
  • DOES ANYONE KNOW HOW TO DO THESE?????????
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASE 100 POINTS
    5·1 answer
  • I got 15, but apparently it isn’t the right answer. Help please!
    7·1 answer
  • I need help on 1-7 some one please help me
    14·1 answer
  • Which on the graph is not possible to produce?
    14·1 answer
  • Are 6/10 and 6/30 multiples of 3/20
    15·2 answers
  • When a number is decreased by 27%, the result is 11.
    8·2 answers
  • One answer.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!