1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
7

Which two points of concurrency always remain inside the triangle, and why?

Mathematics
1 answer:
tatyana61 [14]3 years ago
4 0

The point of concurrency is the point where three or more lines, segments, or rays intersect forming a point. Out of the four namely the Centroid, Incenter, Circumcenter, and Orthocenter, only the <u>Centroid</u> and <u>Incenter</u> is always located inside the triangle.

Centroid: where the medians intersect

<span>Incenter: where the angle bisectors intersect</span>

You might be interested in
Can you help me fast ???​
olasank [31]

Yes‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎

4 0
3 years ago
In Omak the sales tax is 8.4%. What is the total cost including tax Aakel spent on a $48 purchase?
Vikki [24]

Answer:

$52.03

Step-by-step explanation:

1. Approach

To solve this problem, first one needs to calculate the sales tax, then one must add that to the amount spent on the purchase. To calculate sales tax, one must convert the percent to decimal form, this can be done by dividing the percent by 100. Then one will multiply the decimal by the amount spent.

2. Find the tax

As states above; to calculate sales tax, one must convert the percent to decimal form, this can be done by dividing the percent by 100. Then one will multiply the decimal by the amount spent.

<u>a. convert percent to decimal</u>

8.4 / 100 = 0.084

<u>b. multiply the decimal by the amount spent</u>

48 * 0.084 = 4.032

The amount spent on sales tax is, $4.032

3. Find the total amount spent

Now all one has to do is add the amount spent in tax by the amount spent on the purchase.

48 + 4.032 = 52.032

Since money is only spent rounded to the second decimal point, one has to round the number;

52.03

6 0
3 years ago
Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
ANEK [815]
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isabell is thinking of a even number between 234 and 250 the sum of the digits is double the digit in the ones place what is Isa
Lelu [443]

Answer:

246.

Step-by-step explanation:

Let the number be 2xy, then

2 + x + y = 2y    and y must be even because the whole number is even.

y = 2 + x .

Now x must be even because y is even.

The only 2 numbers which fit are x = 4 and y = 6 so the number is 246.

Checking: 2+4+6 = 12 and 12 = 2*6.

5 0
3 years ago
Consider the sphere enclosed by the cylinder. If the diameter of the sphere is 12 cm, what is the volume of the cylinder? A) 36π
kogti [31]
To find the volume of a cylinder , you will use the formula
V = Bh, where B is the area of the circular base.
Pi x r^2 x h
pi x 6^2 x 12
V = 432
The volume of the cylinder is 432pi cm³.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This design shows several circles with the same center. The total radius of the design is 8 inches. The angle shown has a measur
    9·2 answers
  • 1.05055 trillion divided by 6.005 billion<br><br>Free Points
    14·2 answers
  • First gets a brainly :D
    6·2 answers
  • substitute the given values into the formula &amp; solve for the unknown variable A = bh ; A = 12 , b =4
    6·1 answer
  • A colony of bacteria has 10,000 bacteria and is growing exponentially. The inequality 10,000(4x) ≥ 320,000 represents the hours,
    11·2 answers
  • Suppose that you are taking a T/F exam and you have no idea at all about the answers to the last three questions. You choose ans
    8·1 answer
  • HELLLLLP MEHHHHHHHH PLSSSSSSS
    6·2 answers
  • Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats
    14·1 answer
  • How long will it take to shelf 860 books in five minutes? how long will it take in twenty minutes?
    10·1 answer
  • Please help me! The waves of a tsunami are traveling at 600ft/min. The waves are 25 feet high and their period is 10 minutes. Wh
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!