1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
9

PLSSSS HELP!! The radius of a circle is 8 feet. What is the length of a 135° arc?​

Mathematics
1 answer:
dangina [55]3 years ago
7 0

Answer:

Use https://www.bartleby.com/  it has helped me out a lot . Its actual tutors/teachers who answer your questions in about 30 minutes !!!!!!!!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Suppose that the current equilibrium price of silver is $34 per ounce. If silver is produced under conditions of perfect competi
Bond [772]

Answer:

  b.  is $34 per ounce

Step-by-step explanation:

If the production cost were less, a competitor would drive the price down. If the production cost were more, the supplier would go out of business.

Since we're at equilibrium, the production cost must be equal to $34 per ounce.

6 0
3 years ago
benny had 266 dollars to spend on 9 books. After buying them he had 14 dollars. How much did each book cost?
Anastaziya [24]

Answer:

The books cost $28 dollars each.

Step-by-step explanation:

$266 - $14 = $252

then take $252 divided by 9 = $ 28

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME THIS THING IS DUE TOMORROW. 14 feet ≈ ? meters
ddd [48]
14 feet=4.267214 meters
3 0
3 years ago
G=h(t) + p(c) is an equation that represents the gross pay of a server: Gross pay = hourly wage (time worked) + percent tip (cos
rusak2 [61]

Answer:

$105.5  for 16 hours at $6.59 per hour

Step-by-step explanation:

form the equation given, G=h(t) + p(c)

where G=Gross pay,

            h= hourly wage

            t=time worked

             p=percent tip

             c=cost of customer meals

we determine the gross pay by first determining the independent variables

h=$4.25, t=16 hours,

p=15%of c\\p=\frac{15}{100}*250 \\p=37.5

if we substitute values, we arrive at

G=h(t)+p(c)\\G=4.25(16)+37.5\G=68+37.5\\G=105.5

to determine the per hour gross pay we have

105.5/16

hourly gross pay,G=$6.59

3 0
3 years ago
1+1 pls fast right now​
Marianna [84]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

smarty pants obv

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ALGEBRA 2- Which property of addition is shown below?
    11·2 answers
  • A physical fitness association is including the mile run in its secondary-school fitness test. The time for thisevent for boys i
    7·1 answer
  • The volume of a cylinder is 108π cm³ and its height is 12 cm. What is the length of the cylinder's radius? Enter your answer in
    10·2 answers
  • (5x-3y,3x-y)=(16,12)​
    11·1 answer
  • I this identity property of addition or additive inverse property??
    10·1 answer
  • 2x2 − 4x = 0<br> A. <br> 0, -4<br> B. <br> 0, -2<br> C. <br> 0, 2<br> D. <br> 2, 4
    11·1 answer
  • The count in a bacteria culture was 400 after 15 minutes and 1400 after 30 minutes. Assuming the count grows exponentially,
    7·1 answer
  • Sort each type of expense into the category where it fits best.
    6·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that contains these points?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!