1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
7

Simplify: (4/2d^2)^3

Mathematics
2 answers:
cestrela7 [59]2 years ago
7 0
8/d^6


it needs to be 20 characters long so
Bezzdna [24]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(\frac{4}{2}d^{2})^{3} =(2d^{2})^{3}\\\\= 2^{3}*(d^{2})^{3}\\\\=8d^{2*3}\\\\= 8d^{6}\\

Hint: (a^{m})^{n}=a^{m*n}\\\\

You might be interested in
How many students were surveyed? Puzzle has 20 students
Vladimir [108]
I believe the answer would be 58 students
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plesssssssss help with my math problem
OleMash [197]

We don't have a problem to work with... Did you try attaching a picture or something?

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you were babysitting, which would you rather: Charge $5 for the first hour and $8 for each additional hour? Charge $15 for th
daser333 [38]

Answer:

cahrge 15 for first hours and 6 for every additional hour

Step-by-step explanation:

you get more money because if you do one hour then you will still get $15 in a hour while if you do one hour in the other equation yolu will only get $5

5 0
2 years ago
A 2-pound bag costs 1.88 what is the unit rate?
fgiga [73]

Answer:

$0.94 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, make an equation and simplify it.

<em>2 pounds = $1.88</em>

<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>

Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>

3 0
3 years ago
Find the value of x. Round to the nearest tenth
Inessa05 [86]

the answer should be 12. but I'm only 80% sure sooo...

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value for the domain when the range is -3
    5·1 answer
  • You work at a dog food factory. The factory makes 10,600 kilograms of dog food a day. How many metric tons of dog food does the
    12·1 answer
  • What is one thing that all of us are afraid to do
    6·1 answer
  • What’s the slope and y intercept of the equation
    8·2 answers
  • ANSWER PLEASE! Hopefully someone can figure out.
    5·1 answer
  • On Sunday, 15 family members of the Crowe family met for dinner. They each received an equal amount of the meatloaf, which weigh
    9·2 answers
  • Convert the speed of light (3.0 x 10^8m/s) from meters per second (m/s) to nanometers per picosecond (nm/ps)
    8·1 answer
  • What is the volume of this rectangular prism?
    11·1 answer
  • The bicycle is 5 feet long. How many inches is that?
    7·1 answer
  • HELP ME I GOT 67 POINTS THAT I WILL GIVE AND ILL GIVE YOU BRAINIST
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!