1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harina [27]
3 years ago
15

2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]3 years ago
7 0

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

You might be interested in
Bo and Erica are yoga instructors. Between the two of them, they teach 45 yoga classes each week. If Erica teaches 15 fewer than
Solnce55 [7]

Answer:

20 and 25.

Step-by-step explanation:

Given:

They both teach total 45 yoga classes each week.

Erica teaches 15 fewer than twice as many as Bo.

To find:

How many classes does each instructor teach per week  = ?

Solution:

Let number of classes are taken by Bo = x

Then number of classes are taken by Erica = 2x - 15  (given)

Total number of classes are taken by both = 45           (given)

According to the question.

x + 2x - 15 = 45

3x - 15 = 45

By adding both side by 15

3x = 60\\

By dividing both side by 3

x = 20

number of classes are taken by Bo = x = 20

number of classes are taken by Erica = 2x - 15

                                                               = 2\times20 - 15 = 40- 15 = 25\\

Therefore, number of classes are taken by Bo and  Erica is 20 and 25.

6 0
4 years ago
If you know the answer your a genius at math^
nirvana33 [79]

Answer: I think its B

Step-by-step explanation: hoped this helped :)

4 0
3 years ago
Victoria went shopping for ingredients to make a stew.The table shows the weight and cost of each of the ingredients that she bo
djverab [1.8K]

Answer:

a) the beef cost the most

b) $125.8

Step-by-step explanation:

A) 1.2 potatoes

1.8 carrots

2.39 beef

.5 peppers


B) 15.30-.5=14.80 x 8.5=<u>125.8</u>




7 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form for the line with slope 7 and y-intercept -5
Bogdan [553]

Answer:

y = 7x - 5

Step-by-step explanation:

y=mx+b Where m is the slope and b is the y-intercept

8 0
4 years ago
2(x+3)^2+2(y)^2=32 what is the center point of the circle and how long is the radius
spayn [35]

Answer:

  • center (-3, 0)
  • radius 4

Step-by-step explanation:

The standard form equation of a circle is ...

  (x -h)^2 +(y -k)^2 = r^2 . . . . . . . . . center at (h, k), radius r

Divide your given equation by 2 to put it into standard form:

  (x +3)^2 +y^2 = 16

Comparing to the above, we see ...

  • h = -3
  • k = 0
  • r = √16 = 4

The center point of the circle is (-3, 0); the radius is 4 units long.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Marco earns $16 an hour plus $21 an hour for every hour of overtime. Overtime hours are any hours more than 35 hours for the wee
    6·1 answer
  • A pile of sand in the shape of a cone has a diameter of 8 in. and a height of 5 in.
    11·1 answer
  • Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
    9·2 answers
  • Rewrite the following equation in slope-intercept form. 17x + 15y = 5 Write your answer using integers, proper fractions, and im
    7·1 answer
  • Help I don’t know the answer
    13·2 answers
  • Whoever answers my recent question I will give away 50 points​
    9·1 answer
  • D. Pic
    12·1 answer
  • Find the volume and show work to be brainliest
    12·2 answers
  • What are two fractions equivalent to 2/8?
    7·2 answers
  • Solve for x, will give brainliest !!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!