1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
5

A cell phone costs $120 dollars. The price is reduced 30% for a sale. How much is the savings?

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]3 years ago
8 0

Answer: $84

Step-by-step explanation: If the phone costs 120 and it’s reduced by 30% all you have to do is 120 multiplied by 0.3 which equals 36. So you take the original price and subtract it by 36. your answer will be 84

You might be interested in
What phrases can be represented by the algebraic expression 12 over w
Nimfa-mama [501]

12/w or 12 divided by w

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of
larisa86 [58]

The answer is B) 0,43$, because 3*0,43 = 1,29

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the total cost of a $350 laptop with a 8% tax rate
ollegr [7]

Answer:

It should be $378. sorry if I am wrong.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Hepl me what is the answer to this math question
Luda [366]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Write a system of equations to describe the situation below, solve using elimination or substitution.
tangare [24]
X= mountain dew    y= coke

-(5x+5y=1160)
8x+5y=1523

-5x-5y=-1160
+
8x+5y=1523

<u>3x</u>=<u>363
</u><u />3      3

x=121 g of sugar in Mt. Dew

8x+5y=1523 plug in 3 in x

24+5y-24= 1523-24

<u>5y</u>= <u>1499
</u>5       5

y= 299.8 grams of sugar in coke



4 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the approximate area of the shaded region?
    8·1 answer
  • Find the number set which satisfies each of the problems. If 7 is subtracted from the absolute value of the sum of a number and
    6·2 answers
  • The product of twice a number and three is the same as the difference of five times the number and 3/4 . Find the number
    15·1 answer
  • What is the slope of the midsegment parallel to AC?
    5·1 answer
  • I need help w/ two questions. It includes the SAS and AAS postulates :) will award brainliest
    9·1 answer
  • Select all ratios equivalent to 20:4<br> 4:20, 2:10, 15:3, 1:2
    10·1 answer
  • If I had 4 eggs
    13·2 answers
  • There is a pair of parallel sides in the following shape.<br> 9. 5. 3
    14·1 answer
  • A bag of suger costs $2.12 &amp; contains 145 tablespoons of suger. what is the cost per tablespoon?
    10·2 answers
  • Irene knows her blood type is A, but William does not know his blood type. However, William knows that his mother and father bot
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!