1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
15

Suppose that out of 20% of all packages from Amazon are delivered by UPS. 15% of the packages that are delivered by UPS weighs 2

lbs or more. Also, 7% of the packages that are not delivered by UPS weighs less than 2 lbs. a. What is the probability that a package is delivered by UPS if it weighs 2 lbs or more
Mathematics
1 answer:
Gelneren [198K]3 years ago
3 0

Answer:

0.1938 = 19.38% probability that a package is delivered by UPS if it weighs 2 lbs or more

Step-by-step explanation:

Conditional Probability

We use the conditional probability formula to solve this question. It is

P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}

In which

P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.

P(A \cap B) is the probability of both A and B happening.

P(A) is the probability of A happening.

In this question:

Event A: It weighs 2 lbs or more

Event B: Delivered by UPS

15% of the packages that are delivered by UPS weighs 2 lbs or more.

This means that P(A \cap B) = 0.15

More than 2 lbs:

15% of 20%(UPS)

93% of 80%(Not delivered by UPS). So

P(A) = 0.15*0.2 + 0.93*0.8 = 0.774

a. What is the probability that a package is delivered by UPS if it weighs 2 lbs or more

P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.15}{0.774} = 0.1938

0.1938 = 19.38% probability that a package is delivered by UPS if it weighs 2 lbs or more

You might be interested in
A consultant has been hired to redesign a company's production facility. The consultant estimates the probabilities of her poten
alexgriva [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

40000*.06+30000*.2+20000*.5+10000*.2+5000*.04= 20600

5 0
3 years ago
Is 0.45545455545… a rational or irrational number?
bonufazy [111]

Answer:

If the number is infinite then it's irrational

3 0
3 years ago
Can someone please help me out here?
fenix001 [56]
1. D
2. A
3. C
Question 2 MIGHT be D, but I think it's A
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grower believes that one in five of his citrus trees are infected with the citrus red mite. How large a sample should be taken
kotegsom [21]

Answer: 68

Step-by-step explanation:

Formula for sample size when prior estimate of population proportion (p) is available:  n=p(1-p)(\dfrac{z^*}{E})^2

, where z*= critical-value.

E= Margin of error.

Let p be the population proportion of  trees are infected with the citrus red mite.

As per given , we have

p=\dfrac{1}{5}=0.2

E= ± 0.08

The critical z-value corresponding to 90% confidence level = z*=1.645

Substitute all the values in the above formula , we get

Required sample size  :n=(0.2)(1-0.2)(\dfrac{(1.645)}{0.08})^2

\Rightarrow\ n=(0.2)(0.8)(20.5625)^2

\Rightarrow\ n=0.16(422.81640625)\\\\\Rightarrow\ n=67.650625\approx68 [Rounded to next integer.]

Thus, the minimum sample size should be taken =68

6 0
3 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sphinxa [80]

Answer:72.70


Step-by-step explanation:  long story short math


6 0
3 years ago
Other questions:
  • GETS BRAINILITS!!!!Determine the quotient of 1 and 2 over 3 divided by 4 over 5. 1 and 1 over 3 1 and 8 over 15 2 and 1 over 12
    8·1 answer
  • Put these in order of size smallest first. 0.1 30% 1/5
    13·1 answer
  • Find the missing side lengths. *<br> 45°<br> 6
    7·1 answer
  • Write an equation in point-slope form for the line that has the given slope, m, and
    7·1 answer
  • 13w + 9 = 178<br> What’s the first step in solving this equation
    7·2 answers
  • Consider the following formula y−p/2=e. Rearrange the formula to solve for "p":
    12·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Katie just got her drivers license
    8·2 answers
  • Milk is on sale for 40% off when it is normally $3.75 per gallon. How much will a gallon of milk cost?
    12·1 answer
  • What is the graph of y=3√x+1-2?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!