1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
9

How do you find a literal equation for d=rt, solve for t.

Mathematics
2 answers:
Alexxandr [17]3 years ago
6 0
D = rt

d/r = t       divide both sides by r

t = d/r       <<< the equation

hope this helped, God bless!
jekas [21]3 years ago
4 0

Answer: \frac{d}{r} = t

Step-by-step explanation: To solve for t in the equation d = rt, all we have to do is get t by itself on the right side of the equation.

Since t is being multiplied by r, we simply divide both sides of the equation by  r. On the right, the r's cancel and we are left with r.

On the left side of the equation we have \frac{d}{r}.

Therefore, our answer is \frac{d}{r} = t.

You might be interested in
Express 34% as a fraction in simplest form.<br> 34/100<br> 8/25<br> 17/50<br> 3/4
Archy [21]

Did you just state the answer? Because it seems like you just answered the question for us.

7 0
3 years ago
Please help will give brainliest 8
MariettaO [177]

Answer:

It's B trust me.

Step-by-step explanation:

Trust me

5 0
2 years ago
The football coach bought enough sports mix to make 60 L of a sports drink.
Ilya [14]

the coach makes a total volume of 60 L of a sports drink

we have to find the number of cups he can fill with the drink

1 cup is equivalent to 0.5 pints

so we have to first convert L to pints

1 L = 2.11 pt

then 60 L = 126.6 pt

the volume of sports drink made is 126.6 pt

so 0.5 pt make - 1 cup

then 126.6 pt make - 1 / 0.5 x 126.6 = 253.2 cups

he can make 253 full cups and 0.2 of a cup

answer is 253.2 cups

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you need any help with fractions I'm here to help. This is for 4th grade and less.
Vlad [161]

Ok, thanks for your support, You're amazing!!!!! :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bro i keep getting it wrong so can you please tell me how to solve this not just the answer
vovikov84 [41]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

since it is on sale for 27%, multiply $28 by 70% (0.7) to find the total amount of money the shirt costs now that it is on sale (since it's on sale for 30% off)

$28*0.7=$19.60

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify 6-square root 25/4
    12·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    14·1 answer
  • paul was collecting cans for recycling. on saturday he filled six bags up and on sunday filled 4 more bags than saturday. if eac
    14·1 answer
  • Eight more than the quotient of a number and 4 equals 5
    5·1 answer
  • Can someone explain y-intercept? I had a test, and I am pretty sure I bombed it. I really need help!!
    14·2 answers
  • Evaluate the expression when y = -2 and z = -5. Show your work
    9·1 answer
  • Kylie sells 2 concert tickets every minute. She has already sold 8 tickets, if F(t) represents the total number of tickets that
    15·1 answer
  • Number of rides marine can go on ?
    6·1 answer
  • What is the soution of (Image below)
    11·1 answer
  • Solve by Elimination: <br> x + 6y = 28<br> 2x - 3y = -19
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!