1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
3 years ago
8

Asking for the equation

Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]3 years ago
5 0
-7/5 + 3 hope this helps
You might be interested in
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
2(y+4)−8=24<br> what is y?
Law Incorporation [45]
I got the answer of 12
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which fraction is equivalent to 4 over negative 15
Artist 52 [7]

Answer:

- 4/15

Step-by-step explanation:

Just take 4 and 15 make that a fraction make the fraction a negative not the 15 because they will be the same thing no matter where you place it

7 0
3 years ago
A researcher developing scanners to search for hidden weapons at airports has failed to conclude that a new scanner is significa
White raven [17]

Answer:

Yes, he would take the same decision.

Step-by-step explanation:

Consequently, because the decision is taken on the test based on the use of alpha equals 0.025, the p-value of the test must have been greater than the given amount of importance that is 0.025 since the test is not applicable to us. So, p > 0.025.

If we know that p > 0.025, that would not mean p > 0.1 as well, because we do not know with the details given he had to make the same decision for 0.1 degree of meaning.

As for the 0.01 significance point, we 're sure p > 0.01 is greater than 0.025, so the test does not matter.

5 0
3 years ago
Please help ASAP (a lot of points ) show your work please
allsm [11]

Answer :-

1. value of x is 18

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Bob has $25 to spend on the school field trip after paying $14 for the cost of the field trip and $5.25 for lunch how much will
    14·2 answers
  • The mass of a fluorine atom is 3.16 × 10 - 23 g. What is the mass of 1,000,000,000 fluorine atoms? express your awnser scientifi
    8·1 answer
  • Pleasee! Which expression is equivalent to the given expression? Assume the denominator does not equal zero.
    13·2 answers
  • It is 2.7 from Salma's house to the nearest mailbox. How far is it in meters?
    5·1 answer
  • A certain company's main source of income is selling cloth bracelets. The company's annual profit (in thousands of dollars) as a
    15·1 answer
  • On Monday 430 students went on a trip to the zoo all 9 buses were filled and seven students had to travel in cars how many stude
    14·1 answer
  • Find the value of x.
    11·1 answer
  • Insert parenthesis in the following problem to make it true.
    8·1 answer
  • 1 4/8 in a improper fraction?
    14·1 answer
  • A professional painter knows that it takes 0.29 ounces of the paint he prefers to cover 1 square foot of wall. If he calculates
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!