Answer : The cost of 10 balls will be, 13.5 dollars
Step-by-step explanation :
As we are given the following expression:

where,
P = total price (in dollars)
n = number of balls used
Given:
n = number of balls used = 10
Now we have to determine the cost of 10 balls.




Thus, the cost of 10 balls will be, 13.5 dollars
Answer: 56 per day
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
90 / 72 = the cost per student
90 / 72 = 1.25
The answer is < :) hope this helped