1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
2 years ago
10

An item is regularly priced at $24. Christine bought it on sale for 20% off the regular price. how much Christine paid.

Mathematics
2 answers:
AleksandrR [38]2 years ago
6 0
$19.2, hope this helped
I am Lyosha [343]2 years ago
4 0
$19.20... Good luck!!!
You might be interested in
Help with direct variations
Alla [95]
1 variation is good and the other is bad
4 0
3 years ago
Drew was earning $14
ohaa [14]

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

x1.07 means an increase of 7%

so answer is 14 x 1.07, B

please mark as brainliest tyyyyy

7 0
2 years ago
What property is this? <br> (10b+12b)+7b=(12b+10b)+7b
cluponka [151]
Commutative Property

a + b = b + a

Because:

<span>(10b+12b)+7b=(12b+10b)+7b
</span>
(10b + 12b) in the first bracket is the same as (12b + 10b) 
3 0
2 years ago
A motorboat can maintain a constant speed of 44 miles per hour relative to the water. The boat makes a trip upstream to a certai
serg [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Distance upstream = (34-c)(39/60) miles

--------------------------

Distance downstream = (34+c)(29/60) miles

-----------------------------------------------

Equation:

distance = rate*time

distance up = distance down

(34-c)(39/60) = (34+c)(29/60)

Multiply both sides by 60 to get:

39(34-c) = 29(34+c)

39*34 - 39c = 29*34 + 29c

68c = 340

c = 5 mph speed of the current

4 0
3 years ago
It is recommended that there be at least 15.9 square feet of ground space in a garden for every newly planted shrub. A garden is
NISA [10]
The maximum number of shrubs (x) = a(area) divided by 15.9

a(area)=37.1*15
37.1*15= 556.5
556.5/15.9=x
556.5/15.9=35
35=x

6 0
3 years ago
Other questions:
  • HELLO PLEASE HELP ME LAST ONE PLEASE. THANK YOU GIVE YOU A GOOD POINTS OR MARK AS BRAINLIEST
    9·2 answers
  • Daniel ran 38 laps on the track. Each lap is 1/4 mile long. How many miles did Daniel run?
    7·1 answer
  • Whats the unit rate of 5/6 mile in 1/3 hour
    13·1 answer
  • Two trains leave the same station at the same time, but are headed in opposite directions. One train travels at 70 mph and the o
    7·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • Help please!!
    7·2 answers
  • 3log2(x-1)+log2(4)=5
    10·1 answer
  • 2. Which of the following might cause pollution?
    9·2 answers
  • A bowl contains 55 mints. Customers eat 4 mints each hour. Which equation can be used to determine how many hours remain until 2
    10·2 answers
  • 2(x-3)+6≤-10 help please?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!