1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
2 years ago
9

A firm that has recently experienced an enormous growth rate is seeking to lease a small plant in Memphis, TN; Biloxi, MS; or Bi

rmingham, AL. Prepare an economic analysis of the three locations given the following information:
Memphis Beloxi Birmingham
Annual costs for building, equipment, and administration $40,000 $60,000 $100,000
Labor and materials are expected to be (per unit) $8 $4 $5
Increase system transportation costs (per year), Expected annual volume is 10,000 units. $50,000 $60,000 $25,000
Business
1 answer:
azamat2 years ago
5 0

Answer:

Memphis $170,000

Biloxi $160,000

Birmingham $175,000

Explanation:

Preparation of an economic analysis of the three locations

Memphis economic analysis using this formula.

Economic analysis=(Building, equipment, administration costs+Increased transportation costs+(Expected volume *Labor and materials per units)

Let plug in the formula

Memphis Economic Analysis = $40,000 + $50,000 + (10,000 units *$8/unit )

Memphis Economic Analysis = $40,000 + $50,000 + $80,000

Memphis Economic Analysis = $170,000

Therefore Memphis Economic Analysis is $170,000

Preparation of Biloxi Economic Analysis

Biloxi Economic Analysis = $60,000 + $60,000 + (10,000 units *$4/unit )

Biloxi Economic Analysis = $60,000 + $60,000 + $40,000

Biloxi Economic Analysis = $160,000

Therefore Biloxi Economic Analysis is $160,000

Preparation of Birmingham Economic Analysis

Birmingham Economic Analysis = $100,000 + $25,000 + (10,000 units *$5/unit )

Birmingham Economic Analysis = $100,000 + $25,000 + $50,000

Birmingham Economic Analysis = $175,000

Therefore Birmingham Economic Analysis is $175,000

Therefore the summary of the economic analysis of the three locations are:

Memphis $170,000

Biloxi $160,000

Birmingham $175,000

You might be interested in
The standard materials cost to produce one unit of product m is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. in ma
Musya8 [376]
Direct material cost variance = (Standard price - Actual Price) * Actual Quantity
= ($50 - $51) * 47,000
= $47,000 adverse
5 0
3 years ago
David helps the orchestra improve on a daily basis. When required, he spends personal time with the members to help them achieve
Liula [17]

Answer:

d.thank the members of the orchestra and give them credit for their hard work.

Explanation:

As in the given scenario, David is helping the orchestra improve on a daily basis and helping them attain their full potential which results in achieving their shared goals.

As leader of Level 5, David will thank the leaders of the orchestra and give them credit for their hard work as it is a team effort through which objectives and goals can be attained. It is a group success, not an individual success, plus it ignores the behavior of ego and attitude so that they can do their utmost for the organization

5 0
3 years ago
Sally wanted to replace the old carpet in her home. She entered into a contract with Good Carpet Co. for the purchase and instal
Olin [163]

Answer:

B)  The contract rules of the UCC apply, because the predominant purpose of the contract was sale of goods.

Explanation:

The contract doesn´t include in its mayor part provision of services. And Sally wanted to sue Good Carpet for the services that they provided, not for the good it sells.

5 0
3 years ago
Suppose that the pound is pegged to gold at 6 pounds per ounce, whereas the franc is pegged to gold at 12 francs per ounce. This
zmey [24]

Answer:

we can look at this problem from 2 different point of views:

if you have francs and wish to buy pounds: then you take 12 francs and purchase 1 ounce of gold, and then you sell it for 6 pounds. This way you will only spend 2 francs per each pound instead of 2.2.

if you have pounds and want to make a gain: you take 6 pounds and purchase 13.2 francs and you then buy 1.1 ounces of gold. Then you sell the 1.1 ounces of gold in exchange for 6.6 pounds.

Any of the scenarios does not include any transaction prices nor shipping costs, it is only theoretical.

4 0
2 years ago
How do you activate a linked chart?
DerKrebs [107]
A.click the chart and ask t edit data
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is NOT one of the characteristics of reward and incentive systems? They represent an effective control me
    11·1 answer
  • Albright Motors is expected to pay a year-end dividend of $3.00 a share (D1 = $3.00). The stock currently sells for $30 a share.
    11·1 answer
  • A country reported nominal GDP of $115 billion in 2010 and $125 billion in 2009. It also reported a GDP deflator of 85 in 2010 a
    9·1 answer
  • Explain why the marginal rate of technical substitution is likely to diminish as more and more labor is substituted for capital.
    12·1 answer
  • In an advertisement for Dow bathroom cleaner, animated, talking scrubbing bubbles are used to show how hard the bubbles work to
    7·1 answer
  • Assignable causes:
    9·1 answer
  • Amount of
    14·1 answer
  • Who is down for a Amazon card trade for steam gift card
    8·2 answers
  • I am 15 I’m I able to work at a haunted house or something like that?
    9·2 answers
  • According to globalization opponents what is a disadvantage of globalization?.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!