1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
2 years ago
10

Does (-24,-12) and (-15,-9) line pass through point (18,2)?

Mathematics
2 answers:
Korolek [52]2 years ago
6 0

the line does not pass trough the point (18, 2) that other line decreases and for it to passes through the point it would have to increases

Dmitrij [34]2 years ago
4 0

Find the slope using the formula [ y2-y1/x2-x1 ].

-9-(-12)/-15-(-24)

3/9

1/3

Find the y-intercept using the formula [ y = mx + b ].

y = 1/3x + b

-12 = 1/3(-24) + b

-12 = -8 + b

-4 = b

Use (18, 2) to see if the line passes through it

y = 1/3x - 4

2 = 1/3(18) - 4

2 = 6 - 4

2 = 2 TRUE

Thus, the line does pass through (18, 2).

Best of Luck!

You might be interested in
PLEASE HELP
Semenov [28]

Answer:

\sum\limits^7_{n=1}(4n - 3)

Step-by-step explanation:

Given

1 + 5 + 9 + .....

Required

Write a definition

First, we derive a formula for the series using:

T_n = a + (n - 1)d

From the attached data;

a = 1

d = 5 - 1 = 4

So:

T_n = a + (n - 1)d

T_n = 1 + (n - 1) * 4

T_n = 1 + 4n - 4

Collect like terms

T_n = 4n - 4+1

T_n = 4n -3

So, the definition for first 7 terms is:

\sum\limits^7_{n=1}(4n - 3)

6 0
2 years ago
2x+3y=11, solve for y
lesya [120]
Hope it helps with your work

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are two different ways for finding the area of the shaded region. All angles are right angles.
Vika [28.1K]

Answer:

one way is L times W (length times width)

Step-by-step explanation:

for example if you had 5ft. for length and 6ft. for width you would times the two to get you area  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chuck's birthday is 2 days before Linus's.
Nat2105 [25]

Answer:

march 9

Step-by-step explanation:

10+3-4

=9

I think that's the answer

6 0
1 year ago
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost
leonid [27]
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write 5X5X5X5 using exponents
    15·2 answers
  • Solve for the value of X in 9^x+4(3^x+1)+27=0​
    5·1 answer
  • How to measure in inches for grade 2
    15·1 answer
  • 1) Find the missing measures of this<br> isosceles triangle below .<br> 48°<br> B.<br> C<br> MAC
    9·1 answer
  • Find the selling price of each item. Show work for full credit.
    6·2 answers
  • A baker made 35 pastries in 5 hours.<br> How many pastries did the baker<br> make in one hour?
    5·1 answer
  • Please helppppppp!!!!
    11·2 answers
  • Potrzebuję na teraz pls
    15·1 answer
  • An engineer designed a valve that will regulate water pressure on an automobile engine. The engineer designed the valve such tha
    11·1 answer
  • Does anyone know how to simplify this -4i(2+3i)???
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!