1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
3 years ago
13

What is the factored form of 3x + 21x-24?

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]3 years ago
4 0

Answer:

factorize form of the equation is  24(x-1)=0  , where  x=1

Step-by-step explanation:

Given Equation:

                        3x + 21x-24=0    

  Adding the terms of 'x' and taking constants on the other side.                        

                    24x-24=0

The sign of the constant will change on changing the side of it.                

                         24x=24

                           x=\frac{24}{24}

                            x=1

So, the value of  'x' is 1

The factorized form of the equation can be made by taking the common value from the equation i.e  

                      24x-24=0\\

                   24(x-1)=0

You might be interested in
The tables below show the values of f (x) and g (x) for different values of x:
dimaraw [331]
<span>2(3)× = 3×+1 is equal when f(x) = g(x).
f(x) is equal to g(x) when x = 0.
Therefore, the solution to the equation </span><span>2(3)×=3×+1 is x = 0.</span>
4 0
3 years ago
Can someone please help me on this question
Grace [21]

Answer: ? = 72

Step-by-step explanation:

   We will set up a proportion to solve.

\displaystyle \frac{?}{56} =\frac{45}{35}

   Now, we will cross-multiply.

? * 35 = 56 * 45

35? = 2,520

? = 72

3 0
2 years ago
The graph shows the relationship between the distance a truck can travel and the amount of gasoline used. (5,35) What is the uni
juin [17]
The unit rate is the slope

y=mx+b

m=slope

b=y intercept

equation is y=7x

slope=7

y intercept=0

slope=unit rate because if you use 5 gasoline then you go 5 times 7 miles or 35 miles

The unit rate is 7

Hope I helped :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You randomly draw a marble out of a bag containing 4 green marbles, 6 blue marbles, 8 yellow marbles, and 2 red marbles. Find th
shutvik [7]

Answer:

<h3>The probability is </h3><h3>\frac{3}{5}</h3>

Step-by-step explanation:

Green marbles = 4

Blue marbles = 6

Yellow marbles = 8

Red marbles = 2

4 + 6 + 8 + 2 = 20 \: marbles

The probability of drawing marble not yellow:

4 + 6 + 2 = 12 \\  \frac{12}{20}  =  \frac{3}{5}

Brainliest please.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help with this math problem please ??? thanks!
    12·1 answer
  • 15. The vertices of A DEF are D(0,0), E(0,7), and F(6,3).
    10·1 answer
  • S=hp+2b solve for h i forgot the word to decribe how i forgot to do tis
    6·1 answer
  • What is 1 divided by -1/2
    12·1 answer
  • Find the solution set
    12·1 answer
  • Find the volume of this cylinder. Use 3 for T.
    5·1 answer
  • Find the length of a line joining the point ( 4,3 ) and origin .​
    8·2 answers
  • Help pretty please!<br> Make sure its right!
    10·2 answers
  • Maggie drew triangle and then triangle . Triangle is congruent to triangle only if ∠ is equal to what value?
    12·1 answer
  • What value of k make the equation 7(14k + 15) -7 = 19k + 6 (-13 + 15k) true?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!