The graph is a good representation of the data.
Answer:
48x⁷ - 64x + 9
Step-by-step explanation:
Step 1: Write out expression
4x(12x⁶ - 4²) + 9
Step 2: Evaluate exponent
4x(12x⁶ - 16) + 9
Step 3: Distribute
48x⁷ - 64x + 9
Answer:
Yes, it passes the vertical line test
Step-by-step explanation:
This graph has a one to one correspondence and will pass the vertical line test, there fore it is a function
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation:
Answer:
80 possible combinations
Step-by-step explanation:
each crust can have a choice of 2 different types of meat and 4 different types of vegetables
if crust1 has four different meat options and two types of meat on each pizza then there are six options possible for the meat on each crust. Now you have 8 veggies and each pizza can have 4 veggies. then there are 56 different veggie combinations.(4+6+56)= 80