1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
15

A root emerges from a seed because of the force of?

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]3 years ago
3 0

Answer:

Force of Hydrotropism in biological study

You might be interested in
Another way to 7x+4(x+5)
fenix001 [56]

Answer:

(7x+4)x+5

Step-by-step explanation:

hope this help

5 0
3 years ago
an electrician can wire on average 4.5 houses in a week. how many months will it take her to wire houses if she wires the same n
NikAS [45]
I believe it would be 12 months. How i got this answer was by dividing 55 by 4.5.

Even though it is a very vague explanation as to how i got the answer, I hope this helps you.<span />
5 0
4 years ago
✔Answer this for extra 5+ Points and Brainiest [15+ Points] &lt;---✔‍ and please give me the correct one if not I just report an
alukav5142 [94]

Answer:

if D is dollar to buy movie tickets then

nina should have D≥15$

she should have 15$ atleast to buy a movie ticket.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the area of the triangle?<br> 6<br> 18<br> units
sweet [91]

Answer:

54 units

Step-by-step explanation:

multiply 6 x 18 = 108 and divide by 2 to get 54. The equation for the area of a triangle is base x height divided by 2.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What simple machine is similar to a pulley?
jek_recluse [69]
A lever in like a pully becasue it can pull just as so. Hope that helped. It is what my teacher taught me. 

5 0
4 years ago
Other questions:
  • A process for a certain type of ore is designed to reduce the concentration of impurities to less than 2%. It is known that the
    14·1 answer
  • If f(x) = x2 + 7, what is the value of f(3)? A) 2 Eliminate B) 12 C) 13 D) 16 E) 17
    13·1 answer
  • What’s 4 divided by 9.1
    15·1 answer
  • If a person moved 10 meters North, then turned around and moved 4 meters South, what was their total displacement?​
    9·1 answer
  • What is the value of 4x-1/2y-12 when x=5 and y=20
    8·1 answer
  • What is the solution set of the quadratic equation - 2(2x-7)^2 = - 8​<br>​
    6·1 answer
  • It is estimated that t months from now, the population of a certain town will be changing at the rate of 4+ 5t^2/3 people per mo
    11·2 answers
  • Kenny and Ben start competing businesses selling hats. Kenny buys supplies, costing $3, before he starts selling his
    7·1 answer
  • Find the unit rate. 4 grams for every $\frac{3}{4}$ serving The unit rate is grams per serving.
    13·1 answer
  • Answer the following:4-(-3),-2-(-7),-9-(-4)
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!