Answer:
x=6
y=4
Step-by-step explanation:
just find the number that will match or u could just plug in one of those number and find other number
Answer:
2 1/2 hours
Step-by-step explanation:
1. multiply 12 by 2 to get 24
2. divide 12 by 2 to get 6 mph (miles per hour)
3. Add the 6 and 24
Answer:
Part A: That 6 pounds of rice costs $18
Part B: (1,3) represents the unit price
Part C: 4 pounds of rice, because $12/3 equals 4
Step-by-step explanation:
Part A: The first point, 6, is on the amount of rice axis and the second point, 18, is on the total cost axis.
Part B: The unit price means the price for just 1 of something, so if you go to 1 pound of rice on the graph, you see it's at 3 on the total cost axis. Which means that 1 pound of rice costs $3.
Part C: From Part B you know that 1 pound of rice equals $3. So if you spend $12, then you can divide that by $3 to see how many pounds of rice you bought. 12/3 equals 4, so you bought 4 pounds of rice. Or you can count by 3's until you get to 12: 3, 6, 9, 12. That's 4 times so that means you bought 4 pounds of rice.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
We are trying to find the profit for every pizza sold. Since looking at the x axis, the point in which its x coordinate is 1 cannot be easily identified. Thus, we shall derive the answer using a point that can be easily identified.
We observe that the two points, (10,12) and (20,24) sits nicely on the graph. I will be using the first coordinate above to derive the answer.
For every 10 pizzas sold, $12 of profit is made.
10 pizzas ----- $12 profit
1 pizza ----- $12 ÷10= $1.20
Hence, the unit rate of profit for the pizzas is $1.20 per pizza.