1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
2 years ago
12

5 1 point 34 is 68% of what number?​

Mathematics
1 answer:
Ilya [14]2 years ago
4 0

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Fastest method for calculating 34 is 68 percent of what number. Assume the unknown value is 'Y' 34 = 68% x Y. 34 = 68 / 100 x Y Multiplying both sides by 100 and dividing both sides of the equation by 68 we will arrive at: Y = 3 x 100 / 68. Y = 50%. Answer: 34 is 68 percent of 50

You might be interested in
What is the ratio of blue paint to red paint in the mixture?
miv72 [106K]

Answer: I think the answer is 5:2 Hope This Helps

4 0
2 years ago
Solve the inequality y − 6>10
fredd [130]

if y-6 > 10, and 16-6 = 10, then y > 16 since 17-6 = 11, which is greater than 10. Any number greater than 16 can fulfil this inequality.

8 0
3 years ago
Can someone please help me with the B part? <3
Lemur [1.5K]

Answer:

v = 13.5 m/s is the answer

mark me as brainliest if u found it helpful

7 0
2 years ago
WHAT IS THE ANSWER PLZ I WILL MARK BRAINLIEST!!!
yKpoI14uk [10]

Answer:

There is something already at the positive 2 place and you are just subtracting 2 because of (-2)

I hope that helps :)

Step-by-step explanation:

plz mark B R A I N L I E S T

6 0
3 years ago
You are about to toss
Reil [10]

Answer:

sffewetgryhntrfvrfvfewragtehyrnmhnsgbfvdsfsegrtew

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following options is a counterexample that proves the given conditional statement false?
    9·2 answers
  • HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry )
    14·2 answers
  • 2(6x + 6)
    9·2 answers
  • A recipe calls for 2 and 2/3 cups of flour. Terell wants to make 3/4 of the recipe
    8·1 answer
  • ANSWER FAST 15 points
    5·2 answers
  • Help plz
    11·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Solve equation<br><br>2x - 7x + 10 = -2
    9·2 answers
  • Evaluate the factorial expression. 322!/321!
    11·1 answer
  • See attachment. Please give step by step solution. Thank you
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!