1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
7

Granny Jane's famous cookie recipe calls for 6 cups of chocolate chips and makes 30 cookies. How many cups of chocolate chips wi

ll be needed if the recipe is quadrupled?​
Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

it is right

OleMash [197]3 years ago
4 0

Answer:

24 cups

Step-by-step explanation:

6 x 4 = 24

You might be interested in
What is the value of x?<br> 30°<br> 130<br> to
Shalnov [3]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Most likely this is a triangle triangle have 180 always

6 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (5,-9) and has a slope of
Helen [10]

Answer:

y=-2/3(x-5)-9

sorry for bad handwriting and forget - with slope

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER!!!!!
spin [16.1K]
3rd one is correct as it satisfies the eqaution
3 0
3 years ago
2x + 3 + 4x + 6 + 12x + 18 = 477<br><br> Please answer with solving steps. Thanks guys :)
dybincka [34]

Answer:

x= 25

Step-by-step explanation:

2x + 3 + 4x + 6 + 12x + 18 = 477

FIRST combine like terms

take all "x"

2+4+12= 18x

take all whole numbers

3+6+18= 27

18x+27= 477

now solve for x

-27 on both sides

18x= 450

÷18 on both sides

x= 25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Place help and thanks
kvv77 [185]

Answer:

\sqrt{ {(6 + 2)}^{2}  +  {(8 - 2)}^{2} } \\  \sqrt{64 + 36 }  \\  \sqrt{100 }  \\  10

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equal to 37√ ?
    9·2 answers
  • Four girls have 2.20 to share equally. How much money will each girl get?
    9·2 answers
  • Please answer I'm begging !!!
    5·2 answers
  • 4/5 divided by 1/3 plus 1/5 minus 3/5
    6·1 answer
  • You charge customers $18.75 for lube service, parts, and labor. Assuming you take one hour's labor at $15, and the parts cost $3
    13·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • 3.) 7:14. Find the value ofr
    10·1 answer
  • Help me plsss!!!<br><br> A) 50 degrees<br> B) 55 degrees<br> C) 60 degrees<br> D) 65 degrees
    11·2 answers
  • Please answer this...​
    15·1 answer
  • Need help ASAP. Please and thanks!:
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!