1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
2 years ago
14

= Solving a word problem with two unknowns using a linear... A washer and a dryer cost $650 combined. The washer costs $100 less

than the dryer. What is the cost of the dryer?​
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]2 years ago
7 0

Answer:

Washer 225

Dryer 425

.....

You might be interested in
A number y is five times greater than two added to a number x.write an expression for y in terms of x.if x = 3, what is y
Oduvanchick [21]

Answer:

y=5x+10 or y=25 (i'm not sure what they're asking)

3 0
3 years ago
Rewrite the following equation in standard form. y=4x+10
Virty [35]

standard from Ax +By = C

y = 4x+10

subtract 4x from each side

-4x+y = 10

or 4x - y = -10

3 0
3 years ago
Fill in the table with whole numbers to make 34 in four different ways
Keith_Richards [23]
It would be:

Tens | Ones
  3    +   4
  2    +  14
  1    +  24
  0    +  34

Hope this helped! c:
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the equation x - y = 30, when y = 15?
igor_vitrenko [27]

Answer:

o 200

fctvtvtv

Step-by-step explanation:

O200 o200

6 0
2 years ago
zach deposits $15,000 into his savings account. his savings account has an annual interest rate of 1.4%. how much money in inter
Orlov [11]
Do $15,000x.014x2
--
$15,000x.014=$210
$210x2=$420
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sean is conducting an experiment with an isotope of a particular element that has a half life of 4 hours. He begins with a sampl
    8·1 answer
  • Write a quadratic equation in standard form that has a vertex of (-2, 6) and passes through (-4, -2).
    11·1 answer
  • Line segment EF is shown on a coordinate grid:
    7·2 answers
  • Order the values from least to greatest -1,|5|,|4|,8,|-1|​
    7·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • What is the reciprocal of 7/g
    6·1 answer
  • X/-9 +9=8 please help me
    6·2 answers
  • Find the solution set. (x+7)(x+7)=0
    5·2 answers
  • 2(x-5)=8x+14-2X<br> what is the first step
    13·1 answer
  • Algebra <br> Level: High School
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!