answer: 11
explanation: just plug in -2 for x. the new problem becomes 5(-2)^2 - 9. Negative two squared is 4. 5 times 4 is 20. 20 minus 9 is 11.
P=2a+2b
P=36
a=12
36=2*12+2b
36=24+2b
36-24=2b
12=2b
b=6
So, the length of the remaining sides is 6 each.
Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Dot plots are used for continuous, quantitative, univariate data. They can be also used for finding outliers, compare distributions, locate the central tendency of your data, etc…