1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
9

The 200 students in a school band will attend an awards dinner. A random survey of 25 of these students was conducted to determi

ne how many of each meal should be prepared for the dinner. The results of the survey are shown.
12 students want a beef meal
8 students want a chicken meal
5 students want a pasta meal


Based on the survey results, which of these is the best prediction of the meals wanted by the 200 students?
Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]3 years ago
6 0

Answer:

it16

Step-by-step explanation:

because i know the answer we already went over it

You might be interested in
Find the area of the figure. Use 3.14 as π.
Karolina [17]

Answer: D. 94.25 in²

Step-by-step explanation:

To find the total area, we will break the shape up into two different parts.

[] The rounded part is 39.25 in². Let us assume the rounded part is exactly half of a circle.

      Area of a circle:

A = πr²

      Use 3.14 for pi:

A = (3.14)r²

      Find the radius:

d / 2 = r, 10 / 2 = 5 in

      Subsittue:

A = (3.14)(5)²

A = 78.5 in²

      Divide by 2 since it is only half:

78.5 in² / 2 = 39.25 in²

[] The triangle is 55 in².

      Area of a triangle:

A = b*h/2

A = 11 * 10 / 2

A = 110 / 2

A = 55 in²

[] Total area. We will add the two parts together.

55 in² + 39.25 in² = 94.25 in²

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Samantha soends 45 minutes at the gym for 6 days a week. how many hours does she spend at the gym
Alexxx [7]

45 minutes * 6 days = 270 minutes at the gum

but we need to change minutes to hours

1 hours = 60 minutes

270 minutes * 1 hr/60 minutes =

270/60 hours

divide top and bottom by 10

27/6

divide top and bottom by 3

9/2

4.5 hours



7 0
3 years ago
The admission prices for a small fair are $1.50 for children and $4.00 for adults. In one day there was $5050 collected. If we k
aliina [53]

Answer: 475 adults paid admission

Step-by-step explanation:

1.50c+4a=5050 (1.50 per child and 4 per adult)

1.50(2100)+4c=5050 (2100 children times 1.5 each)

3130+4a=5050

4a=1900

a=475

3 0
3 years ago
I need help with #1
kolezko [41]
D. Because it corresponds to the angle to the left
5 0
3 years ago
5+(−4)+(−7)+2 jijujuijuijuijujijuijuijuijiji
Maurinko [17]

Combine the terms. Note that: one positive and one negative sign results in a negative sign.

Simplify: 5 + (-4) = 5 - 4 = 1

1 + (-7) = 1 - 7 = -6

-6 + 2 = -4

-4 is your answer

~

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Point F is on circle C.
    14·2 answers
  • Factor 9y 2 - 12y + 4.
    7·2 answers
  • The formula C − 5 sF 2 32d, where F > 2459.67, 9 expresses the Celsius temperature C as a function of the Fahrenheit temperat
    13·1 answer
  • Where is the best place to save money if you would like it to earn more money ?
    7·2 answers
  • A carnival charges a $5 admission fee plus $1 per ride.
    15·2 answers
  • Day 2 Cara wants to cover a wall with fabric the wall is 19' x 49' about how much fabric should Cara buy please help thanks
    11·1 answer
  • 3 units
    11·1 answer
  • The Angels won ten games out of sixteen of their games during the 2009 regular season. At this rate, how many games do they need
    14·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Solve (−7) ⋅ (−4). Please hurry :D<br><br> -28<br> -11<br> 28<br> 11
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!