I think you set up the equation like this
$2.50x+5
I hope I helped sorry if I didn't.
Answer:
x- intercept = - 8, y- intercept = 6
Step-by-step explanation:
To find the x- intercept let y = 0 and solve for x
- 3x + 4(0) = 24
- 3x = 24 ( divide both sides by - 3 )
x = - 8 ← x- intercept
To find the y- intercept let x = 0 and solve for y
- 3(0) + 4y = 24
4y = 24 ( divide both sides by 4 )
y = 6 ← y- intercept
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-
13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl
CHECK OUR WORK:-
2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!
So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20 is, $2.20 per bowl.
Hope I helped ya!! xD
Answer:
6
Step-by-step explanation:
sorry if it wrong
At day 7, the four-day moving average for the price of the stock would be $58.25.
<h3>What is the four-day moving average at day 7?</h3>
This can be found as:
= (Day 7 price + Day 6 + Day 5 + Day 4) / Number of days
Solving gives:
= (59 + 55 + 59 + 60) / 4
= 233 / 4
= $58.25
Find out more on moving averages at brainly.com/question/15188858.
#SPJ1