1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
2 years ago
15

Help! what is 20 +83+38+737+736+623+794+978+394+746+648+90+52+90+34+1= ?

id="TexFormula1" title="x_{123} 877384" alt="x_{123} 877384" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
1 answer:
mariarad [96]2 years ago
6 0

Answer:

6064

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Suppose you invest $16000 at 9% interest and that it is compounded daily. How much will you have in 8 years?
kramer

Answer:

The amount after 8 years is $ 16,031.579

Step-by-step explanation:

Given as :

The Principal invested = $ 16000

The rate of interest compounded daily = 9 %

The time period = 8 years

Let The amount after 8 years = $ A

<u>From Compounded method </u>

Amount = Principal invested × (1+\dfrac{\textrm Rate}{365\times 100})^{365\times \textrm Time}

Or, Amount = 16000 × (1+\dfrac{\textrm 9}{365\times 100})^{365\times \textrm 8}

Or, Amount = 16000 × (1.0002465)^{8}

∴  Amount = $ 16,031.579

Hence The amount after 8 years is $ 16,031.579   Answer

4 0
3 years ago
write a word problem that can be solved using a system of two linear equations. solve the problem and give the meaning of the an
dmitriy555 [2]

Answer:

The sum of two numbers is 25. One of the numbers exceeds the other by 9. Find numbers

<h3>here</h3>

the other number = x + 9

Let the number be x. 

Sum of two numbers = 25

According to question, x + x + 9 = 25

⇒ 2x + 9 = 25

⇒ 2x = 25 - 9

⇒ 2x = 16

⇒ 2x/2 = 16/2

⇒ x = 8

Therefore, x + 9 = 8 + 9 = 17

Therefore, the two numbers are 8 and 17.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
Can you answer question 29, please?
timurjin [86]
From the table, for every 6 containers of water, you need 8 containers of red dye. So, for every one container of red dye you need 0.75 containers of water (6/8). Then, multiply that by 100 (since you wanted to know water necessary for 100 containers of red dye). For 100 containers of red dye, you would need 75 containers of water. 
5 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%202%20%5Cleqslant%20x%20-%203%20%3C%204" id="TexFormula1" title=" - 2 \leqslant x - 3 &lt
Stella [2.4K]

Answer:

1 ≤ x < 7

Step-by-step explanation:

−2+3≤x−3+3<4+3 (Add 3 to all parts)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Ila invested $42,000 into an account earning 4% compounded annually. She makes no other deposits and does not withdraw any money
    15·1 answer
  • A bowl of fruit punch is made by mixing 3 parts orange juice to 8 parts mango juice. How much mango juice needed to make 715 ml
    13·1 answer
  • Simplify to find the equivalent expression help plzzz
    6·2 answers
  • If x2 = 40, what is the value of x? (3 points)<br> 1) +80<br> 2) +20<br> 3) ανθο<br> 4) 1940
    5·1 answer
  • Your favorite restaurant offers a total of 14 desserts, of which 8 have ice cream as a main ingredient and 12 have fruit as a ma
    15·1 answer
  • 7/8 as a mixed number
    9·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    9·1 answer
  • Question 9 (1 point)
    13·2 answers
  • You have a savings account that has an annual interest rate of 6%, interest is compounded monthly. The
    15·1 answer
  • The purchase price of a camcorder is ​$648. What is the total price if the sales tax rate is 6.5​%?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!