1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
3 years ago
14

your hourly wage is $9.30 per hour plus $0.80 for each unit you produce. how many units must you produce in 1 hour so that your

hourly wage is $18.90?
Mathematics
1 answer:
jasenka [17]3 years ago
3 0

Answer:       12 units

Step-by-step explanation:

18.90- 9.30= 9.60

9.60/ 0.80= 12

You might be interested in
If p=(-3,-2) and q=(1,6) are the endpoints of the diameter of a circle find the equation of the circle
stira [4]

Answer:

<em>The equation of the circle   (x +1) )² +(y-(2))² = (2(√5))²</em>

<em>   or </em>

<em>The equation of the circle    x² + 2 x + y² - 4 y  = 15</em>

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given points end  Points are p(-3,-2) and q( 1,6)

<em>The distance of two points formula</em>

P Q = \sqrt{x_{2} - x_{1})^{2} + ((y_{2} -y_{1})^{2}   }

P Q = \sqrt{1 - (-3)^{2} + ((6 -(-2))^{2}   }

P Q = \sqrt{16+64} = \sqrt{80}

<em>The diameter 'd' = 2 r</em>

                       2 r = √80

                            = \sqrt{16 X 5}

                           = 4 \sqrt{5}

                     <em> r =  2√5</em>

<em>Mid-point of two end points </em>

<em>                        </em>(\frac{x_{1} + x_{2} }{2} , \frac{y_{1} +y_{2} }{2} ) = (\frac{-3+1}{2} ,\frac{-2 +6}{2} )<em></em>

<em>                                               = (-1 ,2)</em>

<em>Mid-point of two end points = center of the circle</em>

<em>                                     (h,k) = (-1 , 2)</em>

                 

The equation of the circle

           (x -h )² +(y-k)² = r²

<em>          (x -(-1) )² +(y-(2))² = (2(√5))²</em>

<em>         x² + 2 x + 1 + y² - 4 y + 4 = 20</em>

<em>          x² + 2 x + y² - 4 y  = 20 -5</em>

<em>           x² + 2 x + y² - 4 y  = 15</em>

<u><em>Final answer</em></u><em>:-</em>

<em>The equation of the circle   (x +1) )² +(y-(2))² = (2(√5))²</em>

<em>   or </em>

<em>The equation of the circle    x² + 2 x + y² - 4 y  = 15</em>

<em>                  </em>

6 0
3 years ago
At a football game, 43% of people attending were supporting the home team, while 57% were supporting the visiting team. If the t
klemol [59]

Answer:

1935

Step-by-step explanation:

Trust me

7 0
2 years ago
100 points and brainest Plz help me PLZ
svp [43]

Answer:

○ C. The lines are perpendicular.

Step-by-step explanation:

In order for equations to be perpendicular, their <em>rate of changes</em> [<em>slopes</em>] must be OPPOSITE <em>MULTIPLICATIVE</em><em> </em><em>INVERSES</em>, which in this case is so:

− to +}

> OPPOSITE

+ to −}

MULTIPLICATIVE INVERSE [RECIPROCAL]

I am joyous to assist you at any time.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A certain type of bacteria doubles every 7 hours. If you started with 36 bacteria, how many would you have after 28 hours?
Nimfa-mama [501]

I would have 144 because you just times 4 and 36

6 0
3 years ago
Pencils are on sale for $0.99 per dozen. Ms. Klein buys 8 pencils for each of her 96 students. How much will she spend on pencil
defon

Answer:

$63.36

Step-by-step explanation:

First we need to determine how many pencils are needed

8 pencils times 96 students

8*96 =768 pencils

A dozen is 12 pencils

Divide the number of pencils needed by 12 to determine how many dozen pencils are needed

768/12 =64

We need 64 dozen pencils

They cost .99 per dozen

64*.99 =63.36

It will cost $63.36 for  the pencils

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A construction crew built 1/2 miles of road in 1/6 days. What is the unit rate in miles per day? Write your answer in simplest f
    14·1 answer
  • There are 16 types of flowers used to decorate for a party. Twelve of the flowers types last an average of 4 days before they wi
    10·1 answer
  • Draw a number line from 600 to 700 with tick marks at every 20 numbers
    11·2 answers
  • I need help please ....
    5·1 answer
  • Halp?
    14·1 answer
  • 5.62 × 0.7 = 2.68 × 1.35<br> True or false?
    11·2 answers
  • Mark lives 5,000 feet from school. He walks to school at a steady rate of 250 feet per minute. Use that information and the diag
    7·2 answers
  • A baseball is hit with a bat etc .....
    12·1 answer
  • 3x – 9 = -15<br> What is X
    15·1 answer
  • Find the probability of getting a head when you flip a coin, and then getting a vowel when you draw from a bag of letters with t
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!