Answer:
Step-by-step explanation:
time to cross will be the distance divided by the velocity in that direction.
a) t = d/v = 45/2.75 = 16.363636... 16.4 s
In the same time that the otter is swimming cross stream, the stream is also moving perpendicularly at its own pace.
b) d = vt = 2.5(16.36) = 40.9090... 40.9 m
As velocity is a vector, An observer on the bank would see the velocity as the vector addition of the cross stream and down stream velocities
c) v = √(2.75² + 2.5²) = 3.716517... 3.72 m/s magnitude
θ = arctan2.5/2.75 = 42.2736... 42.3° downstream of a line straight across
You are given the formula
m = (y2-y1)/(x2-x1)
You can pick any two points on table
Let’s choose (9,2) and (3,-2)
Plug in the values into formula
m = (-2-2)/(3-9)
m = -4/-6
Simplify: m = 2/3
Solution: m = 2/3
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
<span>Here let the quadratic equation be ax^2 + bx + c
We know that a=5 from the question.
Since the roots are 6 and 2, the quadratic equation would take the form of a product like (a1x-b1)(a2x-b2).
However, let's assume that a2=1 and b2=6,
Since a=5, a1=5, then 5x-b1=5(x-2). Solving this shows that b1=10
So, the equation is (5x-10)(x-6)</span>
1-0.15=0.85
36.21/0.85=42.6=ANSWER