1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
3 years ago
8

Which is the better buy? How do you know?

Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
5 0

Hello, 928747! I can help you.

So we are trying to find which has a better deal. We can do this by comparing them.

If 7 ounces is $2.10 then we need to turn that into 28 ounces.

Using common multiplication, we know that 7 x 4 = 28.

So we would do the same thing to the price.

2.10 x 4 = 8.4

So, A is $8.40 for 28 ounces.

B is $5.60 for 28 ounces.

Therefore, B has the better deal.

#LearnWithBrainly

<u>brainly.com/question/21742734</u>

You might be interested in
Can someone help me with this please.
Lynna [10]

Answer: Rebate applied AFTER the discount

Step-by-step explanation:

Because the rebate value stays the same no matter what, but the discount doesn't.

4 0
3 years ago
Equivalent expression for (x+6)-5+9
Bumek [7]

Answer:

x + 10

Step-by-step explanation:

(x + 6) - 5 + 9 \\  = x + 6 + 4 \\  = x + 10

7 0
3 years ago
What is the sqaure root of 45n^5? In Radical Form.
laila [671]
<span>45n^(5/2) is the answer

</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
26,143,062 word form
Karo-lina-s [1.5K]

Twenty-Six Million, One Hundred Forty-Three Thousand, Sixty-Two

8 0
3 years ago
What is a non-example of a independent variable?
alexandr402 [8]
An non-example of a independent variable is how much money you make selling cookies , because it depends on the number of cookies you sell .
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP
    13·2 answers
  • Need help ASAP!!
    9·1 answer
  • 24 cupcakes for 168$ what is unit rate
    9·1 answer
  • Solve h = −16t2 + 36t + 4.
    14·1 answer
  • 3 ft<br> 4 ft<br> What is the length of the hypotenuse
    10·1 answer
  • Please help this is due today!!!!!
    5·2 answers
  • A line of best fit predicts that when x equals 35, y will equal 34.785, but y
    9·1 answer
  • Whats the answer giving brainliest :)&gt;.
    12·1 answer
  • Martin is an artist who molds plaster into unique shapes.
    15·1 answer
  • Which number is equivalent to 5×10+4×1+8×110+6×1100+1×11,000?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!