1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
15

Hi good morning i need help

Mathematics
1 answer:
Maru [420]2 years ago
3 0

Answer:

3x+7 = 6x-8

7+8=6x-3x

15=3x

x=5

3x5+7=22

6x5-8=22

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y= -2x + 15<br> y= -2(x-2)2 + 35
barxatty [35]

Answer:

(x, y)=(301  43)

        ( ----  , ---)

        ( 29    29)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
I'm having a hard time on this problem. Plz help. Will mark brainliest.
Grace [21]

Answer:

<h2>y = 31</h2>

Step-by-step explanation:

We know: opposite angles in a parallelogram have the same measure.

Therefore we have the equation:

x+y=87+y            <em>subtract y from both sides</em>

x=87

We know: the sum of the angle measures in the triangle is 180°.

Therefore we have the equation:

42+(x+y)+20=180          <em>subtitute x = 87</em>

42+87+y+20=180

149+y=180              <em>subtract 149 from both sides</em>

y=31

7 0
2 years ago
A 7-cup carton of ice cream cost $5.60. What is the price per fluid ounce?
ExtremeBDS [4]
The answer is 50 cents per fluid ounce and There is no option it so yeah 7 cups it’s 56 fluid ounces
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does point A on the graph represent a pair of possible values of m and w?
iris [78.8K]

Answer:

No, because 30 is not equal to 2.5 times 6

Step-by-step explanation:

2.5 times 6 = 15

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the inequality below? −8≥40
Dominik [7]
This solution is false. Hope this helped out
5 0
2 years ago
Other questions:
  • 45% of all 1st graders at Sierra Elementary School are female students. This year there are 54 female 1st graders at Sierra Elem
    10·2 answers
  • Joni earned twice the amount of money babysitting on Saturday as she did on Wednesday. She earned $15 more on Friday than Wednes
    6·1 answer
  • Can I please get some help !!
    13·2 answers
  • If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
    15·2 answers
  • HELP MATH!!!! ANSWER CORRECTLY AND YOU GET BRAINLIEST
    5·2 answers
  • The domain of a relation R is the set of real numbers. x is related to y under relation R if dxe ≤ dye . Select the description
    13·1 answer
  • How do I get the answer to this
    11·1 answer
  • 1 quart= 4cups=1.96, Each cup coat?
    11·1 answer
  • What is the image point of (-5,6) after a translation right 1 unit and up 4 units?
    7·1 answer
  • -120 = -8x what is x ?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!