1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guajiro [1.7K]
3 years ago
8

Simplify i^7/i x i^3 A. i^4 B.i^11 C.i^3 D. 1

Mathematics
2 answers:
Liula [17]3 years ago
5 0

Answer:

c.i^ 3

Step-by-step explanation:

i^7/i x i^3

i ^ 7 / i ^ 4

i^ 7 - 4

i^ 3

mr_godi [17]3 years ago
5 0
I got -i in general, but it can be D
You might be interested in
Please HELP!!<br> Which linear inequality is represented by the graph
garri49 [273]

Answer:

The answer should be y ≤ 1/3x - 1 I believe

8 0
3 years ago
A spinner is divided into five colored sections that are not of equal size: red, blue,
coldgirl [10]
It would land on blue about 115 times. The spinner lands on blue roughly 23% of the time, and 115 is 23% of 500.
6 0
3 years ago
Jen has 2 meters of taffy. She wants to give each if her friends an equal amount of taffy. How many centimeters of taffy will ea
mash [69]

2 meters are 200 centimeters

you will need to know how many friends she has...

but, supposing she has 4 friends, each friend would get 50 centimeters...

i'm not really sure how to write that in a mixed number, but I hope this helps!!

6 0
3 years ago
tanner collected 360 cans and bottles, this was 40% of what Reggie collected, how many cans and bottles did Reggie collect
AnnyKZ [126]
Reggie collected 900 cans and bottles i am 100 percent sure of the answer
6 0
3 years ago
witch item has a unit rate of $6.50 A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30 D) T-shirts: 5 for $32
prohojiy [21]
The answer is D Tshirts. Unit price means the price of a singular item so to find the unit price of each item you would divide the total price by the amount of items given.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 625 over 6561 simplified?
    9·1 answer
  • -2x + 10 +4x=70 (what is X?)
    12·2 answers
  • Please help Determine whether y varies directly with x. If so, find the constant of variation k and write the equation.
    11·2 answers
  • What is the product? CORRECT ANSWER'S ONLY
    7·1 answer
  • at shelby`s closet, 7/12 of the clothes are white and another 1/12 are black. what fraction of the clothes are either black or w
    12·2 answers
  • It is 5
    13·1 answer
  • What is the product? enter your simplified answer in the box. −1/4⋅(−6/11)
    7·1 answer
  • Plzzzz help ill name brainliest
    9·2 answers
  • A warehouse is used as a grannary. It is in
    9·1 answer
  • Write a polynomial function of least degree with integral coefficients that have the given zeros.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!