1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
3 years ago
7

Kaitlin's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Kaitlin $5.50 per pound, and t

ype B coffee costs $4.25 per
pound. This month's blend used twice as many pounds of type B coffee as type A, for a total cost of $448.00. How many pounds of type A coffee were used?
Mathematics
1 answer:
viktelen [127]3 years ago
3 0

Answer:

The quantity of Type A coffee were used is 32 pounds .

Step-by-step explanation:

Given as :

The cost of type A coffee = $ 5.50 per pound

The cost of type b coffee = $ 4.25 per pound

The total cost of coffee = $ 448.00

The quantity of coffee of type B is twice than type A

Let The quantity of type A coffee = x pound

So, The quantity of type B coffee = 2 × x   pound

Now, According to question

x × $ 5.50 + 2 x × $ 4.25 = $ 448

Or,  x × $ 5.50 + x × $ 8.5 = $ 448

Or, 14 x = 448

∴ x = \frac{448}{14}

I.e x = 32

∴ The quantity of type A coffee = 32 pound

And, The quantity of type B coffee = 2 × 32 = 64   pound

Hence The quantity of Type A coffee were used is 32 pounds . Answer

You might be interested in
Kyra was building a bed for her dollhouse. She used her bed, which is 4 feet × 5 feet, as a guide. She scaled down the dimension
QveST [7]

Answer: C. 0.8 ft x 1 ft

Step-by-step explanation:

The scale factor of 1/5 means you multiply

the dimensions by 1/5

4 * 1/5 = 0.8

5 * 1/5 = 1

8 0
4 years ago
Help meeeeeeeeeeee with all of these questions
kaheart [24]
Answer:
1. Step 2: 2a-6+6 Step 3: 2a
2. Step 2: 8(2d+3)

Step by step explanation:
Here’s my work form what I seen:

6 0
3 years ago
The bakery you choose cost $1000 per month to rent. The bakery that you almost rented was one fourth for the cost but was too sm
Len [333]
25 x 4 equals 100. and 250 x 4 =1000. so  one fourth of 1000 is 250.
5 0
3 years ago
Evaluate 3b2 when b= 4 and when b= - 4.<br> When b=4, 3b2
nydimaria [60]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

3 times 4 times 2

3 times 4 is 12

12 times 2 is 24

Hope this helps you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Happy thanksgiveing &lt;3
kupik [55]

Answer:

ty!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 &amp; 10/13 rounded to the nearest tenth ( A 5.7 B.5.2 C.5 D.4.5)
    5·1 answer
  • A sequence is always infinite. True False
    5·2 answers
  • Segments AB and CD intersect to form an angle of 88.5° as shown. What is the measure<br> of &lt;2
    11·1 answer
  • the perimeter of a triangle is 36 inches the first side of the triangle is 17.35 inches the second side of the triangle is 6.84
    13·1 answer
  • Factor.
    6·1 answer
  • Please help!! i’ll mark you as brainliest!!
    6·1 answer
  • The recipe has a ratio of 3 cups of sugar to 5 cups of flour. What is the unit rate of sugar to flour?
    15·2 answers
  • Help me with both of you, please, I'll give you more points​
    14·1 answer
  • Who ever can fingure this out both of these pages will be mark brainyest of all
    11·2 answers
  • Calcula el valor del lado "c" en el triángulo
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!